Περί κρυστάλλου ο λόγος... - Ρολόγια Replica Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots

από chrvolt

Περί κρυστάλλου ο λόγος... - Ρολόγια Replica Απ: Ιδιοκατασκευή Radiomir Black Homage

από Dimitris57

Περί κρυστάλλου ο λόγος... - Ρολόγια Replica Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots

από microg

Περί κρυστάλλου ο λόγος... - Ρολόγια Replica Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots

από chrvolt

Περί κρυστάλλου ο λόγος... - Ρολόγια Replica Απ: Επισκευή ρολογιού replica

από batigoat

Περί κρυστάλλου ο λόγος... - Ρολόγια Replica Απ: Ιδιοκατασκευη Panerai Car Watch [emoji28]

από Dimitris57

Περί κρυστάλλου ο λόγος... - Ρολόγια Replica Απ: Ιδιοκατασκευη Panerai Car Watch [emoji28]

από microg

Περί κρυστάλλου ο λόγος... - Ρολόγια Replica Ιδιοκατασκευη Panerai Car Watch [emoji28]

από Dimitris57

Περί κρυστάλλου ο λόγος... - Ρολόγια Replica Απ: Επισκευή ρολογιού replica

από microg

Περί κρυστάλλου ο λόγος... - Ρολόγια Replica Απ: Ιδιοκατασκευη Panerai Car Watch [emoji28]

από microg

Watch-Time Communit - 28. Μάρτιος. 2024 - 11:15:15 πμ
Γεια χαρά Επισκέπτης
Περί κρυστάλλου ο λόγος... - Ρολόγια Replica
  • Εγγραφείτε δωρεάν και γίνετε μέλος του Watch-Time


Περί κρυστάλλου ο λόγος...
9 Απαντήσεις
2169 Εμφανίσεις
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
03. Απρίλιος. 2020 - 05:28:42 μμ
  • Περί κρυστάλλου ο λόγος... - Ρολόγια Replica
    • Προφίλ
  • bagit
  • Νέο μέλος
  • Μηνύματα: 90 None
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 23
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 7
Περί κρυστάλλου ο λόγος... - Ρολόγια Replica

Ένα από τα πιο φανερά σημεία του ρολογιού μας ανδιαμφισβήτητα αποτελεί το κρύσταλλο. Ίσως αποτελεί και ένα από τα πιο ευαίσθηατα αλλά επίσης και ένα στοιχείο που υποδεικνύει ένα ρέπλικα ρολόι (βλέπε μπλέ αντανάκλαση στον κύκλωπα). Σε ένα franken ρολόι δεν θα ήταν ιδιαίτερο πρόβλημα αυτό καθώς η αγορά ενός γνήσιου κρυστάλλου αποτελεί ίσως μονόδρομος ωστόσο σαν δεύτερη επιλογή τί θα μπορούσαμε να επιλέξουμε; 

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:
1) Αν και οι περιγραφές των ρολογιών που αγοράζουμε απο TD κάνουν αναφορά για sapphire glass, κατά πόσο αυτό ισχύει;
2) Υπάρχουν κρύσταλοι ημιτασιόν οποιαδήποτε ποιότητας που να μην έχουν την μπλε αντανάκλαση στον κύκλωπα;
3) Μπορούμε με επεξεργασία να απαλείψουμε τον μπλε κύκλωπα (αναφέρω ότι ο @Homemade σε ένα από τα καλύτερά του franken και συγκεκριμένα σε επιχρυσωμένο είχε αναφέρει ότι φορούσε κρύσταλλο επεξεργασμένο ώστε να μην μπλεδίζει). Ποια επεξεργασία εννοούσε;


04. Απρίλιος. 2020 - 03:49:15 μμ
  • Περί κρυστάλλου ο λόγος... - Ρολόγια Replica
    • Προφίλ
  • AGGELOS
  • Τακτικό μέλος
  • Μηνύματα: 570 Άντρας
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 313
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 950
Φίλε @bagit καλησπέρα
Η μπλε αντανάκλαση (πιστεύω χωρίς να είμαι ο ειδικός) είναι αποτέλεσμα της διάθλασης του φωτός στο πρίσμα του κύκλωπα, οπότε θα το παρατηρείς κάποιες στιγμές, δεν ξέρω βέβαια σε ποιά ένταση. Το δικό μου πάντως που είναι γνήσιο εμφανίζει μπλε ίριδα κάποιες στιγμές στο φως, οπότε δεν είναι αυτό το θέμα γνήσιου κρυστάλλου ή όχι. Απ' ότι θυμάμαι από προγενέστερα απαντήσεις τα ιμιτασιόν κρύσταλλα, που φοράνε τα ρολόγια από το εργοστάσιο, έχουν πιο γαλακτώδη θαμπή "εμφάνιση".
Σε κάποιο παλαιότερο νήμα είχαμε διαβάσει για τοποθέτηση κρύσταλλου clark, (με φίλτρα ή χωρίς).
Ο Σωτήρης έχει ανεβάσει ένα νήμα στις Ιδιοκατασκευές με διευθύνσεις ιστιότοπων σχετικά με ανταλλακτικά. 
Όλα αυτά τα γνωρίζει καλύτερα κάποιος που τα έχει κάνει ή ένας ειδικός όπως ο @homemade. Κάποιος απ' όλους θα απαντήσει σιγά σιγά. Τώρα είναι ταμπούρι όλοι μέσα και παρακολουθούν Τσιόνδρα 😀 (να' ναι καλά ο άνθρωπος). 


04. Απρίλιος. 2020 - 04:00:05 μμ
  • Περί κρυστάλλου ο λόγος... - Ρολόγια Replica
    • Προφίλ
  • bagit
  • Νέο μέλος
  • Μηνύματα: 90 None
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 23
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 7
Το θέμα είναι ότι υπάρχει μόνο ένας σωτήρης και του έχουμε ζαλήσει τα παπάρια μετα συγχωρήσεως. Απ' οτι διάβασα στο rwi μάλλον αν το στείλουμε για AR (δεν καταλαβα ακριβώς τι είναι αυτό) δεν θα έχουμε πρόβλημα και θα φαίνεται σαν γνήσιο. Αλλά αξίζει; είναι saphire ή καλύτερα να βάλεις λίγα παραπάνω και να βάλεις γνήσιο?


04. Απρίλιος. 2020 - 05:11:54 μμ
  • Περί κρυστάλλου ο λόγος... - Ρολόγια Replica
    • Προφίλ
  • AGGELOS
  • Τακτικό μέλος
  • Μηνύματα: 570 Άντρας
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 313
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 950
Εσύ για datejust δεν ενδιαφέρεσαι?
Ο @Dimitris57 έχει datejust κι ασχολείται, κάτι που γνωρίζει παραπάνω σχετικά με το θέμα όταν το διαβάσει θα απαντήσει, αυτός ή όποιος άλλος έχει παιδευτεί με περίπτωση κρυστάλλου. 


04. Απρίλιος. 2020 - 05:26:51 μμ
  • Περί κρυστάλλου ο λόγος... - Ρολόγια Replica
    • Προφίλ
  • AGGELOS
  • Τακτικό μέλος
  • Μηνύματα: 570 Άντρας
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 313
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 950
Όσον αφορά το γνήσιο κρύσταλλο, αν το ρολόι έχεις σκοπό να το κρατήσεις (κι όχι να το δώσεις σε ένα χρόνο) και μπορεί να δεχτεί γνήσιο ανταλλακτικό τότε εφόσον μπορείς βάλε το, καλό του κάνεις κακό όχι.
Ειδικά για τις μετατροπές θα σου πει ο modder που του τα' χουμε κάνει τσουρέκια 😂😂😂 (sorry να κάνουμε και λίγο χιούμορ). 


04. Απρίλιος. 2020 - 05:35:48 μμ
  • Περί κρυστάλλου ο λόγος... - Ρολόγια Replica
    • Προφίλ
  • bagit
  • Νέο μέλος
  • Μηνύματα: 90 None
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 23
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 7
Θέλω να κάνω ένα datejust franken και μόλις το φτάσω εκεί που θέλω να αγοράσω άλλο. Αλλά σκέφτομαι. Αξίζει να κάνω το BP που έχω ή καλύτερα να πάρω ένα ARF? Με φοβίζει ότι έχει 316 ατσίλι και 2836 μηχανισμό. Θα προτιμούσα να έχει τον 2824 επειδή έχει σωστή θέση κορόνας. Καλά σε λεπτομέρειες αναφέρομαι τώρα απλά άν είναι να κάνω κάποιο franken ας κάνω σε κάποιο που θα πετύχω οσο το δυνατόν καλύτερη αποτίμηση.

Κάντε χιούμορ παιδιά αλλιώς δεν βγαίνει


04. Απρίλιος. 2020 - 07:48:14 μμ
  • Περί κρυστάλλου ο λόγος... - Ρολόγια Replica
    • Προφίλ
  • Dimitris57
  • Διαχειριστής
  • Μηνύματα: 1634 Άντρας
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 609
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 0
Χαιρετώ,
ναι έχω ένα Datejust της BP αλλά προτιμώ να απάντηση ο Σωτήρης, ο οποίος είναι στο θέμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk


04. Απρίλιος. 2020 - 08:26:28 μμ
  • Περί κρυστάλλου ο λόγος... - Ρολόγια Replica
    • Προφίλ
  • Dimitris57
  • Διαχειριστής
  • Μηνύματα: 1634 Άντρας
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 609
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 0



Sent from my iPhone using Tapatalk


04. Απρίλιος. 2020 - 08:49:16 μμ
  • Περί κρυστάλλου ο λόγος... - Ρολόγια Replica
    • Προφίλ
  • bagit
  • Νέο μέλος
  • Μηνύματα: 90 None
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 23
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 7
Είδα στο RWI ότι πολλοί προσπαθούν να φορέσουν κυκλοπες με black hole effect. Αυτό το εφέ φέρνει σε αυθεντικό ή όχι;


05. Απρίλιος. 2020 - 02:51:35 μμ
  • Περί κρυστάλλου ο λόγος... - Ρολόγια Replica
    • Προφίλ
  • Aeratos
  • Νέο μέλος
  • Μηνύματα: 35 None
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 6
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 0
Πιο παλια ειχα ενα gmt master noob στο οποιο ο κυκλωπας ειχε μπλε αντανακλασεις , καπου διαβασα και το εκανα πως εαν τον περασεις με αλοιφη γυαλισματος αυτοκινητου παιρνει το ar coating και οντως η μπλε αποχρωση εξαφανιστηκε κι εγινε εντελως διαφανος ομως εχασε λιγο σε διαυγεια . Αυτη τη στιγμη εχω ενα submariner με καποια γνήσια εξαρτηματα επανω και μεσα σε αυτο ειναι και γνησιο κρυσταλο του οποιου ο κυκλωπας ειναι διαφανες και πεντακαθαρος. Η απορια μου ειναι πως βλέποντας φωτογραφιες απο γνησια σε καποια ο κυκλωπας ειναι εντελως διαφανος και σε άλλα υπαρχει μια μπλε απόχρωση  και δεν εννοω μπλε απο αντανακλαση του ουρανου γιατι στο δικο μου οταν αντανακλα ο ουρανος δεν κανει τοσο μπλε. Γνωριζετε αν υπαρχουν διαφοροι τυποι οσον αφορα το ar coating του κυκλπωπα ? 



xx
Περι στεφάνης..

Ξεκίνησε από Aeratos στις Ρολόγια Replica

10 Απαντήσεις
2681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06. Απρίλιος. 2020 - 10:52:17 πμ
από Aeratos
xx
Περί πληροφοριών για αρχάριους

Ξεκίνησε από FotiosP στις Ρολόγια Replica

10 Απαντήσεις
3338 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03. Μάιος. 2019 - 12:40:42 πμ
από djmarios
xx
Περί μηχανισμών 3135, 2824

Ξεκίνησε από djmarios στις Ρολόγια Replica

3 Απαντήσεις
2302 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23. Μάιος. 2020 - 10:22:59 μμ
από AGGELOS