Η συχνότητα που παράγει το ρολόϊ μου επηρεάζει τον οργανισμό μου; - Προτάσεις για επιλογή ρολογιού Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots

από NickDoc

Η συχνότητα που παράγει το ρολόϊ μου επηρεάζει τον οργανισμό μου; - Προτάσεις για επιλογή ρολογιού Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots

από chrvolt

Η συχνότητα που παράγει το ρολόϊ μου επηρεάζει τον οργανισμό μου; - Προτάσεις για επιλογή ρολογιού Απ: Ιδιοκατασκευή Radiomir Black Homage

από Dimitris57

Η συχνότητα που παράγει το ρολόϊ μου επηρεάζει τον οργανισμό μου; - Προτάσεις για επιλογή ρολογιού Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots

από microg

Η συχνότητα που παράγει το ρολόϊ μου επηρεάζει τον οργανισμό μου; - Προτάσεις για επιλογή ρολογιού Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots

από chrvolt

Η συχνότητα που παράγει το ρολόϊ μου επηρεάζει τον οργανισμό μου; - Προτάσεις για επιλογή ρολογιού Απ: Επισκευή ρολογιού replica

από batigoat

Η συχνότητα που παράγει το ρολόϊ μου επηρεάζει τον οργανισμό μου; - Προτάσεις για επιλογή ρολογιού Απ: Ιδιοκατασκευη Panerai Car Watch [emoji28]

από Dimitris57

Η συχνότητα που παράγει το ρολόϊ μου επηρεάζει τον οργανισμό μου; - Προτάσεις για επιλογή ρολογιού Απ: Ιδιοκατασκευη Panerai Car Watch [emoji28]

από microg

Η συχνότητα που παράγει το ρολόϊ μου επηρεάζει τον οργανισμό μου; - Προτάσεις για επιλογή ρολογιού Ιδιοκατασκευη Panerai Car Watch [emoji28]

από Dimitris57

Η συχνότητα που παράγει το ρολόϊ μου επηρεάζει τον οργανισμό μου; - Προτάσεις για επιλογή ρολογιού Απ: Επισκευή ρολογιού replica

από microg

Watch-Time Communit - 29. Μάρτιος. 2024 - 12:15:59 μμ
Γεια χαρά Επισκέπτης
Η συχνότητα που παράγει το ρολόϊ μου επηρεάζει τον οργανισμό μου; - Προτάσεις για επιλογή ρολογιού
  • Εγγραφείτε δωρεάν και γίνετε μέλος του Watch-Time


Η συχνότητα που παράγει το ρολόϊ μου επηρεάζει τον οργανισμό μου;
6 Απαντήσεις
4141 Εμφανίσεις
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
28. Οκτώβριος. 2017 - 08:50:02 μμ
  • Η συχνότητα που παράγει το ρολόϊ μου επηρεάζει τον οργανισμό μου; - Προτάσεις για επιλογή ρολογιού
    • Προφίλ
  • JOP
  • Τακτικό μέλος
  • Μηνύματα: 227 None
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 69
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 40
Η συχνότητα που παράγει το ρολόϊ μου επηρεάζει τον οργανισμό μου; - Προτάσεις για επιλογή ρολογιού

Νεο φόρουμ, ευκαιρία να αναφερθούμε σε κάτι που λίγοι τολμούν να αναφερθούν για τα ρολόγια, κυρίως τα μηχανικά.

Επηρεάζει η συχνότητα που αποδίδει το ρολόϊ μας τον οργανισμό μας;

Τα ρολόγια διαιρουν την ώρα σε "κτυπους" ανάλογα τις δυνατότητες του μηχανισμού τους. (VPH vibes per hour)
Λογικά σκεπτόμενοι, όσο μεγαλύτερο το πλήθος των κτύπων, τόσο μεγαλύτερη η "ανάλυση" της ώρας, τόσο μεγαλύτερη η ακρίβεια.

Δηλαδή: αν το σφάλμα ενος ρολογιού είναι να "χάνει" (ή να "κερδίζει") 1 κτύπο το λεπτό, ενα ρολόϊ με 7200vph = 1Hz
θα "χάνει" 1δευτερόλεπτο στα 100, ενώ ένα ρολόϊ με 28,800 vph=4 Hz θα "χανει" 1/8 του δευτερολέπτου...
Πολύ χονδρικά για να καταλαβαίνουμε για τι μιλάμε.

π.χ. με ενημερώνει ο ορολογοποιός μου ότι το ρολόϊ μου αποδίδει 28800 vph. Διαιρώ με το 3600 (που είναι τα δευτερόλεπτα /h)
και έχω 8, διαιρώ με το 2 ( γιατί ο κτύπος είναι αποτέλεσμα του πήγαινε - έλα του balance wheel (τικ-τακ)) και βρίσκω την συχνότητα που αποδίδεται, δηλαδή τις ταλαντώσεις του balance wheel ανα δευτερόλεπτο = 4Ηz.

HISTORIE: To 1967-68 η ΖENITH κατάφερε το El Primero στα 36600vph και απο τότε οι ακριβολόγοι κάνουν
το σταυρό τους σαν το Ζορο...
Επίσης η Βulova 10 χρόνια πρίν εφηύρε το καταπληκτικό quartz Accutron με ~262000vph και δημιούργησε τα ψυχολογικά στους
παραπάνω φίλους :)


Σε αυτό το θέμα όμως δεν μας απασχολεί η ακρίβεια.. :lol:

Σε αυτό το θέμα μας απασχολεί αν η συχνότητα που παράγουν γίνεται αντιληπτή από τον εγκέφαλο μας
σαν μια αντίστοιχη δική του ισοχρονική.
Πολύ επιφανειακά: ο εγκέφαλος μας δημιουργεί μια συχνότητα ανάλογα τις "εργασίες" που διεκπαιρεώνει.
Οι συχνότητες που αποδίδουν τα μηχανικά ρολόγια ανοίκουν στο φάσμα των χαμηλών που ελέγχουν εργασίες
ανάπλασης και ανάκαμψης του οργανισμού 1Ηz - 4Hz.


Στο ιντερνετ τα βρίσκουμε σαν isochronic frequences και binaurals με πολλούς να πιστεύουν (αλλοι με επιστημονική βάση
και άλλοι πειραματιζόμενοι) ότι "πείθουμε" εύκολα τον εγκέφαλο μας να εκκινεί εργασίες αυτοϊασης κλπ.

Έτσι μπακαλίστικα και χοντροκομένα ερχόμαστε στο θέμα. Όσοι έχουμε ζήσει με μηχανές που αποδίδουν 4Ηz (28800vph)
και κάτω (21600, 18000, 14400, 10800, 3600) έπεσε ποτέ στην αντίληψη μας οποιαδήποτε αλλαγή διάθεσης;
δειγμα σε video



Υπάρχει περίπτωση ενα τέτοιο χαρακτηριστικό να είναι σε κάποιο ποσοστό ένας από τους παράγοντες
που όρισαν ώς "πολύτιμα" τα ρολόγια μετά την μηχανολογία - μηχανουργία - ποιότητα κλπ.;

έτσι για την κουβέντα, το νεο Antoine Martin που πέτυχε να ρίξει την συχνότητα στο 1Ηz με
ένα τεράστιο ballance wheel που του προσφέρει αντίστοιχα 92!!! ώρες αυτονομία...

Η συχνότητα που παράγει το ρολόϊ μου επηρεάζει τον οργανισμό μου; - Προτάσεις για επιλογή ρολογιού




σχολιάστε ελεύθερα, με'γειά το φόρουμ!
« Τελευταία τροποποίηση: 29. Οκτώβριος. 2017 - 02:05:39 πμ από Watch-Time »
Γνωρίζει κάποιος replica του Alexander Shorokhoff?


28. Οκτώβριος. 2017 - 11:26:10 μμ
  • Η συχνότητα που παράγει το ρολόϊ μου επηρεάζει τον οργανισμό μου; - Προτάσεις για επιλογή ρολογιού
    • Προφίλ
  • Homemade
  • Διαχειριστής
  • Μηνύματα: 1662 Άντρας
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 1107
    Θεσσαλονίκη
  • Liked:
  • Likes Given: 200
[member=53]JOP[/member] Πραγματικά ωραίο θέμα, που με έβαλε σε σκέψεις!

Αλλά ας πιάσουμε για αρχή την πρώτη ενότητα, με τα τεχνικά στοιχεία. Όλα πολύ σωστά τοποθετημένα, άπλα εγώ θα συμπληρώσω ότι, αν ένα ρολόι τρέχει με 18000 ταχυπαλμους δεν σημαίνει αυτόματα ότι μειονεκτεί σε ακρίβεια απ’ ότι ένα ρολόι με 28000 ταχυπαλμους. Αν καλυμπραριστει σωστά ίσως δώσει ακόμη και καλύτερους χρόνους! Έχω ένα Custom Tudor 7031/0 που του φόρεσα μια Dugena Kaliber 4003 στους 18000 ταχυπαλμους. Στο Timegrapher δίνει φανταστικούς χρόνους (1.2 s/d με beat error 0.2 ms). Επίσης να επισημάνω κάτι πολύ βασικό, συνήθως οι μηχανές με χαμηλούς ταχυπαλμους (Low Beat) έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής και λιγότερες φθορές!

Τώρα όσον αφορά το δεύτερο σκέλος, τι να πω; Όλα τα ρολόγια μου είναι με Low Beat μηχανές. Πότε δεν με τράβηξε ένα ρολόι με High Beat μηχανή.

Τυχαίο; Δεν νομίζω!

Υ.Γ.. καλωσόρισες στο Φόρουμ!


29. Οκτώβριος. 2017 - 09:22:21 πμ
  • Η συχνότητα που παράγει το ρολόϊ μου επηρεάζει τον οργανισμό μου; - Προτάσεις για επιλογή ρολογιού
    • Προφίλ
  • JOP
  • Τακτικό μέλος
  • Μηνύματα: 227 None
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 69
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 40
Κάνεις πολύ καλά που αναφέρεσαι γιατί δεν έχω τόσες γνώσεις και μιλάω γενικά.

Νομίζω ότι αυτό το θέμα θα ανθίσει αν ο καθένας προσθέτει σε αυτό και το συζητάμε χαλαρά.

Οσον αφορά τις συχνότητες έχω παρατηρήσει με δύο διαφορετικά ρολόγια στα 28800vph
οτι.. με στηλώνουν; δεν ξέρω πως να το περιγράψω, σαν να παίρνω τα πάνω μου κατα κάποιο τρόπο  ;D
Μερικά χρόνια πίστευα ότι κάτι έχει να κάνει με τα ορυκτά κρύσταλα που φοράνε.. μετά κάποια στιγμή
ασχολήθηκα λίγο με τα binaural και παρατήρησα ότι οι συχνότητες που αναφέρουν όλοι οι μεγάλοι θεραπευτες,
οι συχνότητες των ψαλμών σε όλες τις θρησκίες κλπ, είναι στο φάσμα που εκφράζουν τα μηχανικά ρολόγια.

Θα ήθελα να δοκιμάσω μια μηχανή στα 21600vph, αν έχει κάποιος υπόψιν κάποια ας την αναφέρει.
Και σκέτη μηχανή να είναι δεν υπάρχει πρόβλημα, θα βρώ τρόπο να την κάνω ρολοϊ.  ;)





29. Οκτώβριος. 2017 - 11:20:11 πμ
  • Η συχνότητα που παράγει το ρολόϊ μου επηρεάζει τον οργανισμό μου; - Προτάσεις για επιλογή ρολογιού
    • Προφίλ
  • Homemade
  • Διαχειριστής
  • Μηνύματα: 1662 Άντρας
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 1107
    Θεσσαλονίκη
  • Liked:
  • Likes Given: 200
Πιστεύω ότι η θεωρεία για τις συχνότητες έχει βάση! Άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι τα διάφορα στυλ μουσικής (Π.χ. Κλασική μουσική με Χέβι μέταλ) παίζουν σε διαφορετικό φάσμα συχνοτήτων και επιδρούν διαφορετικά επάνω μας!

Μηχανή με 21600vph θα βρεις στο eBay την Miyota 8215, κοντά στα 35€


Sent from my iPhone using Tapatalk


29. Οκτώβριος. 2017 - 07:59:57 μμ
  • Η συχνότητα που παράγει το ρολόϊ μου επηρεάζει τον οργανισμό μου; - Προτάσεις για επιλογή ρολογιού
    • Προφίλ
  • Iaks
  • Νέο μέλος
  • Μηνύματα: 45 None
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 21
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 14
Βρηκα ενα ενδιαφερον βιντεο-πειραμα με κιθαρα στις συχνοτητες 440hz και 432hz



30. Απρίλιος. 2018 - 07:33:12 μμ
  • Η συχνότητα που παράγει το ρολόϊ μου επηρεάζει τον οργανισμό μου; - Προτάσεις για επιλογή ρολογιού
    • Προφίλ
  • JOP
  • Τακτικό μέλος
  • Μηνύματα: 227 None
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 69
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 40
Kαλά κάνεις και αναφέρεσαι στην συχνότητα πάνω στην οποία "κουρδίζουν" οι μουσικοί τα όργανα τους.

Πολλά πανεπιστήμια και αυτόνομοι επιστήμονες έχουν ασχοληθεί με αυτή την συχνότητα μετά το τέλος
του 2ου Π.Π. και πλέον έχουμε ξεκάθαρα στοιχεία για το πώς επιδρά η κάθε μία στον ανθρώπινο οργανισμό.

Με λίγα λόγια, έχει αποδειχθεί ότι η συχνότητα των 440Hz όχι μόνο δεν προσφέρει τίποτα στον άνθρωπο
αλλά τον παρακινεί να είναι πειθήνιος και δεκτικός σε οτιδήποτε προσπαθούν να του επιβάλουν ενώ του στερεί
την δημιουργικότητα από την πλευρά της φαντασίας αλλά και διαδικασίες ανάπλασης και επισκευής που έχουμε
από την γέννηση μας.

Σε αντίθεση η συχνότητα των 432Hz τον κάνει να κατανοεί και να αντιλαμβάνεται περισσότερα, ενισχύει την αυτόνομη
προσωπικότητα, την δημιουργία, την μάθηση αλλά και σωματικές λειτουργίες όπως η ανάπλαση, η ηρεμία κλπ.

Θα βρείτε πολλά παραδείγματα στο youtube από ηχογραφήσεις που έχουν μετατραπεί (ή ακόμα καλύτερα έχουν γίνει
από την αρχή) στα 432Hz και μπορείτε να βγάλετε μόνοι σας τα συμπεράσματα σας συγκρίνοντάς τες με τις αντίστοιχες
που υπάρχουν στα 440Hz.
Aρκεί να ψάξετε τον καλλιτέχνη που προτιμάτε (προτιμήστε μεγάλους ή κλασικούς) και να συμπληρώσετε "432Hz".

Επίσης σχεδόν όλα τα σύγχρονα "κουρδιστήρια" οργάνων δίνουν την δυνατότητα να κουρδίσει κάποιος είτε στα 440Hz
είτε στα 432Hz. Όσοι είστε οι ίδιοι μουσικοί, θα καταλάβετε άμεσα την διαφορά στον ήχο και την "ποιότητα" που παράγει
το κάθε όργανο.
Προσωπικά το έχω προτείνει σε 10άδες μουσικούς που έτυχε να γνωρίζω τα τελευταία 10 χρόνια και όλοι είχαν να πούν
κάτι καλό γι' αυτή την μικρή μετάβαση. Δεν υπάρχει καμία δυσκολία να εφαρμοστεί, αρκεί να κουρδίσουν όλα τα μέλη της
μπάντας στα 432Hz. Δεν κοστίζει τίποτα, ίσα-ίσα προσφέρει ποιοτικότερο ήχο από τα ίδια όργανα.

Το μόνο "μελανό" σημείο που έχω καταφέρει να βρώ από το 2004 που έπεσε η προσοχή μου στις συχνότητες αυτές,
είναι πως ιστορικά, η συχνότητα των 432Hz αναφέρεται ως πρόταση του χίτλερ και πως μετά τον πόλεμο, άνθρωποι
της πολιτικής και όχι των επιστημών αποφάσισαν να έχουμε ως γενικό "κανόνα" την 440Hz...

Προς Θεού, μην παρεξηγηθώ, δεν έχω καμία συμπάθεια για αυτόν τον σφαγέα. Το γεγονός όμως ότι μέσα στην
παράνοια του χρησιμοποίησε πολλά καλά της επιστήμης είναι κάτι που πιστεύω ότι ο καθένας μας πρέπει να κρίνει
και να επιλέξει, αν το βρίσκει ηθικό - καλό για τον κόσμο να προβάλει.

Είμαστε στο 2018 και οι περισσότεροι καλά να είμαστε, έχουμε πολύ καλή αντίληψη και βαθιά παιδεία λόγο των
γνώσεων που μας επιτρέπεται πλέον να έχουμε.
Μην περιμένετε να μας προσφέρουν "τα κράτη" ή "οι κυβερνήσεις" ποιότητα ζωής.
Έχετε το θάρρος να προτείνετε ότι πέφτει στην αντίληψή σας ώς ηθικό - καλύτερο για το κοινό κλπ.

Νομίζω είναι εύκολα αντιληπτό για όλους πως ο πόλεμος που μας κάνουν δεν έχει να κάνει με εδαφικές κυριαρχίες
και έθνη. Έχει να κάνει ξεκάθαρα με την διατήρηση του ελέγχου των λίγων πάνω στους πολλούς.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Για να επανέλθω πιο συγκεκριμένα στον αρχικό προσανατολισμό του θέματος θα ήθελα να προτείνω
αν κάποιος θέλει, να πειραματιστούμε με τα ρολόγια μας και να γράψουμε τα συμπεράσματα μας, αν έχουμε.
Το μόνο που χρειάζεται είναι να ξέρουμε σε πόσους χτύπους διαιρεί την ώρα το ρολόι μας.

Επίσης αν κάποιος έχει προβλήματα ύπνου, ξεκούρασης, συγκέντρωσης κλπ ας μου στείλει ένα μύνημα
ίσως με τα όσα γνωρίζω μέχρι τώρα να μπορώ να βοηθήσω. Όπως και να έχει δεν χάνει τίποτα.

Σκεφτόμουν να σας αραδιάσω αναφορές σε μελέτες, συγγράμματα κλπ κάτι που ρεαλιστικά θα μου κοστίσει
πάρα πολλές ώρες και ειλικρινά δεν ξέρω αν θα είναι χρήσιμο.
Αντί αυτών, θα σας αναφέρω έναν πολύ ωραίο άνθρωπο που έχει βοηθήσει εκατοντάδες συναθρώπους
μας με την χρήση συχνοτήτων.

Είναι ο Δρ. Δημήτριος Κίμογλου που διατηρεί κλινική στην Αριδαία
και πραγματικά ένας από τους ανθρώπους που μας κάνει περήφανους ως ανθρώπους.

Για λόγους αποφυγής παρεξηγήσεων, επιτρέψτε μου να δηλώσω ότι δεν είμαι πολιτικοποιημένος
και προσπαθώ πάντα να διατηρώ μόνο τον υγιή εγωισμό που πρέπει να έχουμε περιορίζοντας τον
αρκετά πριν γίνει ενοχλητικός για τους γύρω μου :)
 


11. Μάιος. 2018 - 08:35:54 μμ
  • Η συχνότητα που παράγει το ρολόϊ μου επηρεάζει τον οργανισμό μου; - Προτάσεις για επιλογή ρολογιού
    • Προφίλ
  • Anonimos
  • Νέο μέλος
  • Μηνύματα: 13 Άντρας
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 1
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 3



xx
Γυναίκα και Ρολόι - Men's only

Ξεκίνησε από popey στις Αυστηρά μόνο για άντρες!

90 Απαντήσεις
34326 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14. Δεκέμβριος. 2023 - 12:04:12 πμ
από ManosT
clip
Τι ρολόι φοράμε σήμερα

Ξεκίνησε από AGGELOS στις Γενική συζήτηση

0 Απαντήσεις
2776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21. Αύγουστος. 2019 - 05:58:50 μμ
από AGGELOS
xx
Ρολόι panerai replica

Ξεκίνησε από mitsos στις Ρολόγια Replica

13 Απαντήσεις
7508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03. Ιούνιος. 2020 - 12:23:02 πμ
από djmarios
xx
Πρώτο ρολόι replica

Ξεκίνησε από nickroume στις Ρολόγια Replica

12 Απαντήσεις
5808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18. Φεβρουάριος. 2020 - 07:41:18 μμ
από Homemade