Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots

από chrvolt

Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές Απ: Ιδιοκατασκευή Radiomir Black Homage

από Dimitris57

Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots

από microg

Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots

από chrvolt

Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές Απ: Επισκευή ρολογιού replica

από batigoat

Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές Απ: Ιδιοκατασκευη Panerai Car Watch [emoji28]

από Dimitris57

Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές Απ: Ιδιοκατασκευη Panerai Car Watch [emoji28]

από microg

Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές Ιδιοκατασκευη Panerai Car Watch [emoji28]

από Dimitris57

Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές Απ: Επισκευή ρολογιού replica

από microg

Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές Απ: Ιδιοκατασκευη Panerai Car Watch [emoji28]

από microg

Watch-Time Communit - 28. Μάρτιος. 2024 - 12:34:24 μμ
Γεια χαρά Επισκέπτης
Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές
  • Εγγραφείτε δωρεάν και γίνετε μέλος του Watch-Time


0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
26. Φεβρουάριος. 2018 - 06:03:07 μμ
  • Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές
    • Προφίλ
  • themis01
  • Νέο μέλος
  • Μηνύματα: 11 None
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 4
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 0
Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές

Λοιπον αυτο ειναι ενα φτηνο αλλα μαλλον αρκετα καλο (κασα,μπρασελε,μετριο βεβαια καντραν) cartel sub που ηρθε πριν λιγο καιρο αλλα που λογω εργασιας μονο αυτο το τριημερο μπορεσα να ασχοληθω.
Να σημειωσω επισης οτι ειναι το πρωτο ρολοι που θα προσπαθησω να "φτιαξω" και βεβαια οτι τα πραγματα που θα χρησιμοποιησω δεν θα ειναι τα ακριβοτερα.(φυσικα aftermarket). 
Επισης μιας και ειναι το πρωτο θα κανω καποιες εκπτωσεις οσο αφορα την αξιοπιστια του σαν 1680 αφου ισως να δανειστω κομματια απο την αισθητικη του 5513 η και του 6538..Θα δουμε...

Παμε λοιπον..Ετσι ηρθε..
Ο μηχανισμος ειναι 21j hi-beat..
Οι φωτογραφιες ειναι του Sead. Διστυχως οι δικες μου θα ειναι απο τηλεφωνο..Την μηχανη μου την φαγανε στην δουλεια…

Ελπιζω να σχολιασετε τα βηματα ετσι ωστε αυτη και κυριως οι επομενες αποπειρες να βγουν καλυτερες.Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - ΙδιοκατασκευέςΡεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - ΙδιοκατασκευέςΡεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - ΙδιοκατασκευέςΡεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές
Ας δουμε πρωτα βασικες εργασιες την κασα... 
Αν και τα CG's δεν ειναι τεραστια θα τα ηθελα αρκετα μικροτερα.Ψαχνοντας, βρηκα καποιες διαστασεις (απο 5513) που μου αρεσαν..1.32mm στην ακρη.Ισως ειναι πολυ μικρα αλλα οπτικα δεν τα λες και ασχημα νομιζω…
μικρυναν κατι λιγοτερο απο μισο χιλιοστο!!

εδω φαινεται η διαφορα…
Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - ΙδιοκατασκευέςΡεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - ΙδιοκατασκευέςΡεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - ΙδιοκατασκευέςΡεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές
Επομενο βημα ηταν να ανοιξω με προσοχη μεγαλυτερες τρυπες στα lugs για να βαλω Generic Spring Bar 20mm (050) απο Cousins.
Πολυ σημαντικο το λαδι κοπης σε αυτη την εργασια...
Ανοιξα και λιγο το χειλος απο τις τρυπες.. Ειναι οκ λετε?
Επισης εβγαλα το σπειρωμα σωληνα γιατι θα βαλω aftermarket της Athaya (TUBE+CROWN 702) οπως και περλα..
Λιμαρα και λιγο απο μεσα τα cg's…Ισως χρειαστει και να βυθιστει λιγο το σπειρωμα για να κατσει καλα η κορωνα. Οταν ερθουν θα δουμε..
Κουρεψα επισης λιγο την κασα απο πανω και στα πλαγια..(οχι μηχανικα) Ισως θελει περισσοτερο…Παντως σε εμενα καλα φαινεται..
Γιαλοχαρταρισμα μεχρι 268 νουμερο για την ωρα αλλα οχι τελειωτικο..

και να το….
Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - ΙδιοκατασκευέςΡεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - ΙδιοκατασκευέςΡεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - ΙδιοκατασκευέςΡεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - ΙδιοκατασκευέςΡεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές
Τωρα για κατι που ημουν πολυ σκεπτικος ηταν το κρυσταλλο..Μου φαινοταν κακης ποιοτητας εξαρχης και επειδη ειδα αυθεντικα 1680 οπως και πρωιμα date Comex με tropic 19, αλλα και Sea Dweller Double red με tropic 39 superdome χωρις κυκλωπα που μου αρεσαν πολυ, αποφασισα τελικα να του βαλω τo 19αρι..

Εδω τα κρυσταλλα, καπελο και θολωτο,(και τα δυο Sternkreuz) ειναι απλα τοποθετημενα για οπτικη συγκριση… 
Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - ΙδιοκατασκευέςΡεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - ΙδιοκατασκευέςΡεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - ΙδιοκατασκευέςΡεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές

τελικα ειμαι εδω..

Ειναι καλα..?
Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - ΙδιοκατασκευέςΡεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές

χρειαζεται βεβαια μοντα στο δαχτυλιδι περιορισμου (η οπως αλλιως λεγεται) για να μπει το Sternkreuz Τ19. Μαλλον δεν κουμπωνει κανενα Sternkreuz σφιχτα σε αυτη την κασα λογω διαστασεων (για λιγα δεκατα του χιλιοστου αλλα απο οτι καταλαβα με αυτα παντα παιζεις..).
 Με πολυ προσοχη  λοιπον κουρεψα το δακτυλιδι εσωτερικα για να ταιριαξει, (σφιχτα ομως για μονωση), στην εξωτερικη διασταση του plexi…
Θα μπορουσε να φαγωθει το κρυσταλλο εξωτερικα αλλα φοβηθηκα να το αδυνατισω..
θα βαλω και μια λιγο μεγαλυτερη φλαντζα (O ring) στην κασα πριν τοποθετηθει το κρυσταλλο με κολλα για εξτρα μονωση, πρεσαρισμενο.

Το μελλον θα δειξει αν ηταν σωστη επιλογη

Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - ΙδιοκατασκευέςΡεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές

Εμβολιμα στις εργασιες με το μεταλο εφτιαξα ενα δερματινο strap που ηθελα ομως να εχει vintage εικονα και υφη.
Ετσι λοιπον χρησιμοποιησα κομματι δερμα απο ποδι παντελονιου που ειχε ξεμεινει σπιτι απο τα τελη των 80'ς!! 
Πιο vintage….πεθαινεις..
Βεβαια ηθελε καποια επεξεργασια γιατι τοσο παλαιο δερμα δουλευεται πολυ δυσκολα.. Χανει πολυ απο την υγρασια του οπως διαπιστωσα..
Το περιποιηθηκα λοιπον καταληλα με προιοντα για υφη και προστασια, βαφτηκε ωστε να δινει την παλιακη εικονα που ηθελα…
εκανα και την διακοσμηση μου….παρακαλω !!! 

και voila…
Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - ΙδιοκατασκευέςΡεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - ΙδιοκατασκευέςΡεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - ΙδιοκατασκευέςΡεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - ΙδιοκατασκευέςΡεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - ΙδιοκατασκευέςΡεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - ΙδιοκατασκευέςΡεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές
Αυτα για την ωρα… 
Βγηκε δουλιτσα παντως..
Μεσοβδομαδα ελπιζω να εχω τον χρονο να συνεχισω λιγο με το καντραν..
Με προβληματιζει λιγο καταρχην οτι μοιαζει να ειναι πλαστικο και οχι μεταλικο..(θα ανεβασω φωτο συντομα)

Λεω να κανω αποπειρα για επιστρωση φωσφορου και ελαφριας παλαιωσης,ισως και στη στεφανη..(Εχω ηδη χρωματισει κοκκινο το τριγωνο στης στεφανης οπως ειναι στο 6538 αλλα δεν ξερω αν θα το αφησω ετσι..Ισως ειναι υπερβολικο..)
Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές

Εχω δει παντως διαφορους τροπους στο διαδυκτιο για αυτες τις εργασιες του καντραν και δεικτων.. 
 Βεβαια καταλαβαινω οτι για ολα αυτα χρειαζεται καποια εμπειρια αλλα θα δουμε….αν δεν παθεις δεν θα μαθεις..
Οποια βοηθεια βεβαια και συσταση απο εσας μαλλον κρινεται απαραιτητη οχι απλα ευπροσδεκτη…


Καλη εβδομαδα σε ολους και ενα ευχαριστω στον Homage για την εμπνευση και την βοηθεια του..


26. Φεβρουάριος. 2018 - 11:41:36 μμ
  • Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές
    • Προφίλ
  • themis01
  • Νέο μέλος
  • Μηνύματα: 11 None
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 4
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 0
Sorry Homemade..εκ παραδρομης εγινες Homage..


27. Φεβρουάριος. 2018 - 09:14:47 πμ
  • Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές
    • Προφίλ
  • twins1706
  • Τακτικό μέλος
  • Μηνύματα: 146 None
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 59
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 0
Ωραία πραματα, καλημέρα


Sent from my iPhone using Watch-Time mobile app


03. Μάρτιος. 2018 - 11:16:41 μμ
  • Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές
    • Προφίλ
  • Homemade
  • Διαχειριστής
  • Μηνύματα: 1662 Άντρας
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 1107
    Θεσσαλονίκη
  • Liked:
  • Likes Given: 200
Επιτέλους βρήκα χρόνο για να γράψω δυο κουβεντούλες και να παραθέσω τη γνώμη μου για αυτό το διαφορετικό 1680 Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές

Καταρχήν Θέμη, καλώς ήρθες στον κόσμο των Mods.

Με τα CG‘s τα κατάφερες αρκετά καλά για cartel κάσα.
Athaya 702 σωλήνα και κορώνα είναι σωστή επιλογή! Αυτό που θα άλλαζα είναι τα Spring Bars από το Cousins με Yuki Spring Bars, φέρνουν πολύ περισσότερο στα γνήσια!
Επίσης το φρεζάρισμα στα lugs θα το απέφευγα. Το σωστό τελείωμα είναι αυτό:

Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές

Τώρα όσων αφορά το κρύσταλλο, προσκοπικά θα προτιμούσα το T127 με Κύκλωπα. Καλής ποιότητας aftermarket T127 θα βρεις εδώ: http://www.classicwatchrepair.com/english/shop/rolex-1680-submariner-replacement-domed-plexi-crystal

Τώρα για στεγανοποίηση στη κάσα (κάσα/κρύσταλλο) εγώ αφαιρώ τη φλάντζα και στεγανοποίω με την UV κόλλα Seiko S-314. Θα την βρεις στο Cousins.

Το λουράκι σου έγινε πολύ όμορφο.

Ανυπομονώ να το δω τελειωμένο!!!

Εδώ μερικές φωτογραφίες από το τελευταίο 1680 red που κατασκεύασα με Yuki κάσα τον προηγούμενο μήνα. Εκεί όλα τα πράγματα γίνονται πολύ πιο εύκολα!

Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές

Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές

Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές

Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές

Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές

Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές

Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές
« Τελευταία τροποποίηση: 03. Μάρτιος. 2018 - 11:27:25 μμ από Homemade »


06. Μάρτιος. 2018 - 07:39:02 πμ
  • Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές
    • Προφίλ
  • themis01
  • Νέο μέλος
  • Μηνύματα: 11 None
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 4
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 0

@Homemade ...Kαταρχην να πω οτι με την παρεμβαση σου καποια πραγματα μπαινουν στην θεση τους ..Thanks δεν περιμενα κατι λιγοτερο..

Spring Bars απο Υuki θα παρω 2-3 ζευγη σιγουρα (να υπαρχουν...) αφου ειναι "πιο κοντα"στα αυθεντικα... 
απλα σκεφτομαι και ενα bezel (τσιμπημενα τα εχει) ισως και ενα η δυο dials για μελλοντικα προτζεκτ ομως, οποτε θα κανω μια συγκεντρωτικη παραγγελια σε καμια 10ρια μερες...με οτι αποφασισω..

Φρεζάρισμα στα lugs τελος...Η επομενη κασα θα ειναι  "πιστη" οπως εδειξες .
Απλα ειδα αλλου αυτο το φρεζαρισμα που εκανα, μου αρεσε...οποτε....

Λες να εξελιχθει σε fantasy τελικα  αυτο το 1680? Ετσι που το παω... Το λουρακι παντως super fantasy..εε?..απο ολα εχει..
Παντως το επιπεδο στις κατασκευες εχει ανεβει παρα πολυ, αλλα βλεπω και μεγαλες υπερβολες στο κυνηγι της απολυτης κοπιας που υπερβαινουν τις "λεπτομερειες"..
Φανταζομαι οτι οσο "κοντα" και να πας την οποια ρεπλικα, παντα θα νιωθεις πολυ η λιγο οτι δεν ειναι το real thing. Παντα κατι θα υπολειπεται γιατι απλα δεν ειναι original...
Προσωπικα απολαμβανω την δημιουργικη διαδικασια και κυριως θελω αυτη να ικανοποιει την αισθητικη μου, ωστε να χαιρομαι οταν το φοραω ...Ελπιζω να συμβει...

Κόλλα UV και λαμπα θα ειναι αυριο στο ταχυδρομειο..Εχω G-S Cement glue αλλα αυτη που προτεινεις σιγουρα ειναι ανωτερη για στεγανοποιηση..

Το κρυσταλλο που προτεινεις ειναι πραγματι  ποιοτικο...Φαινεται...Θα το παρω οπως και ενα Τ-19 για 5513 η 5514 Comex (βλεπω dial yuki οπως ειπα πιο πανω) που σκεφτομαι να κανω..
Ομως ειλικρινα δεν εχω υπομονη να περιμενω αλλο ενα μηνα για να κλεισω  αυτο το ρολοι..Τα 702 ειναι ηδη εδω...μενει να τα παραλαβω  και  η κολλα θα κανει 3-4 μερες..Ωσπου να ερθει,τις επομενες μερες τελειωνω το dial και κλεινω...Θα το κρατησω ομως για το επομενο 1680 που ηδη το μελεταω και θελω να εχει εξαρχης καποια ποιοτικοτερα μερη..


Τελος, το 1680 που εφτιαξες ειναι ως συνηθως αψογο.. Πολυ καθαρο build φαινεται..Dial, κρυσταλλο (ειναι της κασας ?), lume, crown... ολα..
Η κασα σιγουρα παιζει ρολο οπως λες..Το μεγεθος των lugs οπως το διαστημα μεταξυ των cg's και το σχημα τους μου αρεσουν πολυ..Την ειχα δει και μου αρεσε αλλα δεν μου φανηκε τοσο εντυπωσιακη  στο σαιτ τους...Αν ερχεται ετσι απο εκει......
Τι μηχανισμο παιρνει να βαλεις? 8215 ? 2824 ?

Λοιπον αυτα ..Αντε να χαλαρωσω λιγο και τις επομενες μερες να το πιασω .. 


07. Μάρτιος. 2018 - 08:45:19 μμ
  • Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές
    • Προφίλ
  • Homemade
  • Διαχειριστής
  • Μηνύματα: 1662 Άντρας
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 1107
    Θεσσαλονίκη
  • Liked:
  • Likes Given: 200
@themis01 οτιδήποτε κάσα και να πάρεις θέλει φτιάξιμο. Το ίδιο ισχύει και για την Yuki, το λιμάρισμα δεν το γλιτώνεις Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές

Οι κάσες Yuki, Phong κλπ... είναι φτιαγμένες για να δέχονται Rolex μηχανισμούς, αλλά με ένα δαχτυλίδι σταθεροποίησης μπορείς εύκολα να προσαρμόσεις και άλλους μηχανισμούς όπως ETA, Miyota κλπ...


Sent from my iPhone using Tapatalk


08. Μάρτιος. 2018 - 05:13:53 πμ
  • Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές
    • Προφίλ
  • themis01
  • Νέο μέλος
  • Μηνύματα: 11 None
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 4
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 0
@homemade  Ειπα και εγω...! Χωρις "γλυπτικη" ομως τι να το κανεις...!
Πσντως πολυ ομορφη αυτη η 1680 κασα που εφτιαξες φιλε και οπως ειπες και εσυ πιο πανω αμα σου δινει και λιγο "χερι" σιγουρα ειναι καλυτερα...
Εβλεπα και καποιες 6538 Helenarou που μου φανηκαν καλες...Το σκεφτομαι για ενα τετοιο...

Nαι, αναζητησα τετοιους ανταπτορες και δυσκολευτηκα.Εψαχνα για Miyota 8215 σε διαφορετικα μεγεθη..ειδα κατι πλαστικα στο cousins και αλλου αλλα δεν ..Ισως δεν εψαχνα σωστα...χαλκινα εψαχνα να βρω.
Επισης τι γινεται οταν το παχος του μηχανισμου ειναι ας πουμε μικροτερο απο του ROLEX? πρεπει να αλλαξει και το δακτυλιδι μεταξυ dial και μηχανισμου σε συναρτηση, η ακομη και να φτιαχτει ενα αναλογου παχους για να εφαρμοσει το dial και να κεντραρει σωστα το stem..η κανω λαθος?


05. Απρίλιος. 2018 - 05:19:40 πμ
  • Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές
    • Προφίλ
  • themis01
  • Νέο μέλος
  • Μηνύματα: 11 None
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 4
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 0
Καλο Πασχα σε ολους...ευχομαι να περασετε υπεροχα αυτη την μεγαλη γιορτη με τους αγαπημενους σας ...
Το τελευταιο διαστημα βρηκα χρονο να ολοκληρωσω την κατασκευη και να τι εκανα...

Εφτασε η κορωνα (Αthaya 702 crown+tube+perl) οποτε κατευθειαν εφαρμογη..
Ο σωληνας δεν βιδωνει ευκολα παρολο που το σπειρωμα ειναι ιδιο..
Με κολαουζο λοιπον φρεσκαρω τις σπειρες , βυθιζω  την κασα γιατι ο σωληνας αισθητικα "περισευε" πολυ (αλλα και για στεγανωση) και αφου αλειφεται με κολλα σπειρωματων βιδωνεται στην κασα…(απαραιτητο το ειδικο εργαλειο γιατι με κατι torx που ειχα μου εβγαλε την ψυχη..)
Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - ΙδιοκατασκευέςΡεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - ΙδιοκατασκευέςΡεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές

Λοιπον, αν και μπορω πολυ ευκολα να κανω την κασα "καθρεπτη" (ο bro εχει επαγγελματικο λουστρο) δεν θα το επιχειρησω… Θελω να φαινεται σαν να μην εχει λουστραρiστει …

Αφου λοιπον εχει "γλυκανει" ηδη απο το γυαλοχαρταρισμα με μεγαλυτερα νουμερα παω στο χερι με πολυ ψιλο γυαλοχαρτο (9μικρα) και τελειωνω με την κασα…

Το καντραν ηταν ισως το πιο αδυναμο κομματι της μαμας ρεπλικας ..
Θελησα να το ζωντανεψω λιγο εφαρμοζοντας πανω του με πινελακι, λακα διαφανη που ειχα απο παλια για μοντελισμο ωστε να αγριεψει και να εμφανισει λογω της διαβρωσης, σημαδια "παλαιωσης".. μαλλον ομως το παρακανα σε καποια σημεια και φαινεται σαν να εχει παρει υγρασια (οχι και τοσο oyster δηλαδη..χεχε )..Τεσπα η παλαιωση ειναι  τεχνη  και θελει εμπειρια για να την πετυχεις σωστα..
ειδα πολλα παλια καντραν (τροπικαλ η και με αλλες φθορες).. ισως την επομενη φορα να δοκιμασω το τροπικαλ look και θα ψαχτω ακομη περισσοτερο με τον τροπο "παλαιωσης"..
Μετα εκανα τα φωσφοριζοντα στοιχεια ( 2-3 δοκιμες πριν.. ) αναμιγνυοντας και χρωματα μοντελισμου, για την κιτρινοπη οψη, περιοριζοντας ταυτοχρονα την ενταση του superlume (ειναι vintage ρολογακι μην ξεχνιομαστε) …
Δεν βγηκαν τελεια αλλα οκ για εμενα…Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές

Εφαρμογη του καντραν στον μηχανισμο..
Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές

οι δεικτες εμειναν δυο μερες μεσα σε πρασινο τσαι ωστε να παρουν αυτο το μπρονζε που αφηνουν οι τανινες του τσαγιου στο μεταλο και μετα …
εφαρμογη χρωματισμενου φωσφορου σε ελαφρως ανοιχτοτερο τονο απο το καντραν…

Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές

Εφαρμογη του κρυσταλλου στην κασα.. Τελικα μπαινει ο κυκλωπας που προτεινε ο Homemade χωρις O ring και κραταμε το  Τ19 για καμια 5513 κασα….
UV κολλα  (πολυ καλη... οπως επισης προτεινε ο Homade)  στο κρυσταλλο και στο δαχτυλιδι, καλο πρεσαρισμα, λαμπα… και αφηνω μερικες ωρες…
Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές
τοποθετω το μηχανισμο στην κασα και παρατηρω οτι αφου μπηκε το stem δεν αλλαζει η ημερομηνια και ο μηχανισμος αρχιζει και σταματα σαν κατι να τον μπλοκαρει…κατι εγινε βγαζοντας η βαζοντας το stem ισως..
Μου εβαλε δυσκολα…
Οταν βγαζω το stem ο μηχανισμος ειναι παντα σε θεση στασης αλλα ισως να μην εγινε ετσι αυτη τη φορα..Σκεφτηκα οτι μπορει να ειναι τα keyless parts..
Τεσπα ανοιγω (οχι τοσο ευκολο) το δισκο αλλαγης ημερομηνιας και αφου καταλαβα τον τροπο που δουλευει συναρμολογω παλι τα μερη του μηχανισμου και κλεινω αφου βαζω ΚΤ 22 σε φλατζα και λιγο στο καπακι .
Ειχα και εναν ακομα  8213 (thanks homemade..) αν δεν δουλευε αυτος…

Αλλα δουλεψε…
Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - ΙδιοκατασκευέςΡεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - ΙδιοκατασκευέςΡεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές

Κουμπωνω και το bessel αφου πρωτα το ετριψα προσεκτικα με γυαλοχαρτο (9 μικρα) για να χασει την γυαλαδα του και να ξεβαψει λιγο κυριως το κεντρικο του μερος (δεν ηθελα χλωρινη)…λιγες χαρακες εδω και κει και ΤΕΛΟΣ___
Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - ΙδιοκατασκευέςΡεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές
Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - ΙδιοκατασκευέςΡεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - ΙδιοκατασκευέςΡεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - ΙδιοκατασκευέςΡεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - ΙδιοκατασκευέςΡεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές

Και μερικες φωτο στον ηλιο....
Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - ΙδιοκατασκευέςΡεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - ΙδιοκατασκευέςΡεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές
Εδω τελειωνει το ημερολογιο κατασκευης της πρωτης μου ρεπλικας.. και για οσους ειχαν την υπομονη να το διαβασουν πρεπει να πω οτι σε καμια περιπτωση δεν ειναι οδηγος ..
Ειναι μια καταγραφη της πρωτης μου αποπειρας που απλα ηθελα πολυ να κανω.

Ο αλλος 8213 πηγε τελικα σε ενα μετριο κατα τα αλλα Daytona rep που φιλη μου ειχε παρει απο Τουρκια πριν 3-4 χρονια και αφου δεν την ενδιαφερει η λειτουργια των subdials τα οποια κολληθηκαν με dialdots στο καντραν, αντικατεστησα τον μονταρισμενο 8213 μηχανισμο που φοραγε, αλλα ειχε σπασει.
Εφτιαξα και ενα αντιστοιχο μαυρο strap για αυτο το ρολοι, με καλο φρεσκο δερμα που εβαψα και νομιζω του παει πολυ…Η πορπες και για τα δυο λουρακια ηρθαν με πολυ αδυναμα spring bars οποτε τους εβαλα μονταρισμενα rolexακια.Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές
Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - ΙδιοκατασκευέςΡεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές
Να και μερικες φωτο απο το Daytona..
Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - ΙδιοκατασκευέςΡεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - ΙδιοκατασκευέςΡεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - ΙδιοκατασκευέςΡεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές


05. Απρίλιος. 2018 - 08:11:44 πμ
  • Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές
    • Προφίλ
  • Homemade
  • Διαχειριστής
  • Μηνύματα: 1662 Άντρας
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 1107
    Θεσσαλονίκη
  • Liked:
  • Likes Given: 200
Γεια σου ρε Θέμη, ευχαριστούμε που μοιράστηκες αυτή την πρώτη σου κατασκευαστική  εμπειρία μαζί μας! Ελπίζω να ακολουθήσουν και άλλες τέτοιες κατασκευές!

Πολύ όμορφο και μοναδικό!!!

Καλό Πάσχα!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk


05. Απρίλιος. 2018 - 04:37:38 μμ
  • Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές
    • Προφίλ
  • themis01
  • Νέο μέλος
  • Μηνύματα: 11 None
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 4
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 0
@Homade. Σε ευχαριστω για τα καλα λογια, τις ευχες και φυσικα την βοηθεια σου..Πραγματικα το διασκεδασα και ανυπομονω για το επομενο..
Καλο Πασχα να εχεις οπως και ολα τα παιδια εδω..... και θα με ακουσεις συντομα.


07. Απρίλιος. 2018 - 08:39:24 μμ
  • Ρεπλικα 1680 red sub με παραλλαγες - Ιδιοκατασκευές
    • Προφίλ
  • manolis
  • Νέο μέλος
  • Banned
  • Μηνύματα: 10 None
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 0
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 0
Καλησπέρα καλο Πάσχα !

Sent from my Redmi Note 5A using Watch-Time mobile app




xx
Vintage ROLEX 1680 Red

Ξεκίνησε από Homemade στις Ιδιοκατασκευές

21 Απαντήσεις
12944 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08. Ιούνιος. 2023 - 10:32:48 πμ
από gkardag
xx
ROLEX Red Submariner 1680 Tiffany

Ξεκίνησε από Homemade στις Ιδιοκατασκευές

0 Απαντήσεις
11453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10. Οκτώβριος. 2017 - 05:28:20 μμ
από Homemade
xx
Ιδιοκατασκευή vintage Rolex 1680 white με γνήσιο MK II Beyeler καντράν

Ξεκίνησε από Homemade στις Ιδιοκατασκευές

8 Απαντήσεις
13747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07. Απρίλιος. 2018 - 09:21:59 μμ
από Homemade
xx
Fedex και ρεπλικά

Ξεκίνησε από Giannos7 στις Ρολόγια Replica

15 Απαντήσεις
3748 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15. Ιανουάριος. 2023 - 07:28:48 μμ
από Anastasio68