Βοηθεια για mods ρολογιων - Ιδιοκατασκευές Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots

από chrvolt

Βοηθεια για mods ρολογιων - Ιδιοκατασκευές Απ: Ιδιοκατασκευή Radiomir Black Homage

από Dimitris57

Βοηθεια για mods ρολογιων - Ιδιοκατασκευές Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots

από microg

Βοηθεια για mods ρολογιων - Ιδιοκατασκευές Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots

από chrvolt

Βοηθεια για mods ρολογιων - Ιδιοκατασκευές Απ: Επισκευή ρολογιού replica

από batigoat

Βοηθεια για mods ρολογιων - Ιδιοκατασκευές Απ: Ιδιοκατασκευη Panerai Car Watch [emoji28]

από Dimitris57

Βοηθεια για mods ρολογιων - Ιδιοκατασκευές Απ: Ιδιοκατασκευη Panerai Car Watch [emoji28]

από microg

Βοηθεια για mods ρολογιων - Ιδιοκατασκευές Ιδιοκατασκευη Panerai Car Watch [emoji28]

από Dimitris57

Βοηθεια για mods ρολογιων - Ιδιοκατασκευές Απ: Επισκευή ρολογιού replica

από microg

Βοηθεια για mods ρολογιων - Ιδιοκατασκευές Απ: Ιδιοκατασκευη Panerai Car Watch [emoji28]

από microg

Watch-Time Communit - 28. Μάρτιος. 2024 - 09:57:49 μμ
Γεια χαρά Επισκέπτης
Βοηθεια για mods ρολογιων - Ιδιοκατασκευές
  • Εγγραφείτε δωρεάν και γίνετε μέλος του Watch-Time


0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
28. Μάρτιος. 2019 - 02:36:52 μμ
  • Βοηθεια για mods ρολογιων - Ιδιοκατασκευές
    • Προφίλ
  • mchatz
  • Αρχάριος
  • Μηνύματα: 3 None
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 0
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 0
Βοηθεια για mods ρολογιων - Ιδιοκατασκευές

Καλημέρα σε όλους,

λάτρης των ρολογιών και κάτοχος κάμποσων επώνυμων και μη μοντέλων, σας παρακολουθώ στο forum πολύ καιρό μα μόλις τώρα αποφάσισα να γράψω, ζητωντας τη γνώμη σας και τη συμβουλή σας για δυο mods που έχω στο μυαλό μου 

Κατ αρχάς, να δηλώσω ότι δεν είμαι και πολύ φαν των 'μικρών' dressy ρολογιών...τα γούστα μου αφορούν ρολόγια στα 44 mm (οκ, και 42αρια με λίγο 'όγκο'), με κάπως καταδυτικό look. 'Εχω, λοιπόν,μεταξύ άλλων, στην κατοχή μου:

1. ένα zodiac calame classic, δώρο, απο παλιά. μου αρέσει το dial του και οι δείκτες του, μα τα χαλάμε στο μέγεθος...Τα 38mm κάσας μου φαίνονται πολύ πολυ λίγα!!!! Σκέφτομουν λοιπόν, πώς θα γινόταν να 'μετακομίσει΄ ιδανικά το dial και ο μηχανισμός σε ένα 42-44mm σώμα, με άλλον χαρακτήρα πιο κοντά στα γούστα μου (πχ σε στυλ seamaster, η σε κάπως πιο 'τετραγωνισμενο retro look' ...δεν εχω καταλήξει ακόμα..., έστω και με άλλο dial, αν δε γίνεται με το ίδιο...) Το βλέπετε δυνατό; Καμμία ιδέα γι αυτό; (α, ο μηχανισμός μάλλον είναι κάτι σε 2824-2 ή έτσι τουλάχιστον μου φαίνεται....)

2. ένα regulateur μάρκας theorema (μάλλον κάποιο γερμανικό microbrand, απόκτημα του κάποτε κι αυτό...). Εδώ δε μου αρέσει ουτε το μέγεθος (κάπου 39mm) ούτε η κάσα...ουτε  και για το dial δεν τρελαίνομαι (ισως σε άλλη κάσα να έδειχνε καλύτερα, το φανταζόμουν σε κάποια panerai look κάσα, προφανώς με άλλο dial λόγω μεγέθους?...) ...! Κι εδώ τα ίδια...καμμία ιδέα η πρόταση για μετατροπή;;; (μηχανισμός....άγνωστος...)

Ανεβάζω και σχετικές φωτογραφίες, στα παρακάτω links. Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια, και ευχαριστώ εκ των προτέρων....
( @homemade, ισως θα μπορούσες να βοηθήσεις, η και να αναλάβεις, μιας και βλέπω ότι κάνεις εξαιρετική δουλεια; )

Zodiac 1
Zodiac 2
Theorema 1
Theorema 2



28. Μάρτιος. 2019 - 07:29:47 μμ
  • Βοηθεια για mods ρολογιων - Ιδιοκατασκευές
    • Προφίλ
  • Homemade
  • Διαχειριστής
  • Μηνύματα: 1662 Άντρας
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 1107
    Θεσσαλονίκη
  • Liked:
  • Likes Given: 200
Καλώς τον νέο Βοηθεια για mods ρολογιων - Ιδιοκατασκευές

Το Zodiac ναι, θα μπορούσα να το φανταστώ σε τετραγωνισμένο Retro (TV) Look. Αν έχεις τη διάμετρο του καντράν, με μια αναζήτησή στο eBay σίγουρα θα βρεις κάσα να του ταιριάξεις.

Το Theorema άστο μην ασχολείσαι! Είναι όντος γερμανικό Microbrand που βαδίζει στα χνάρια της άλλοτε γνωστής εταιρείας ingersoll (σήμερα πλέον Carl von Zeyten) ίδια σχέδια, ίδιες μηχανές, ίδιες τιμές και το ίδιο κακή ποιότητα!!!

Για ότι χρειαστείς, στη διάθεση σου Βοηθεια για mods ρολογιων - Ιδιοκατασκευές


Sent from my iPhone using Tapatalk


28. Μάρτιος. 2019 - 11:23:19 μμ
  • Βοηθεια για mods ρολογιων - Ιδιοκατασκευές
    • Προφίλ
  • mchatz
  • Αρχάριος
  • Μηνύματα: 3 None
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 0
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 0
Κατ αρχάς, (Σωτήρη αν δεν κάνω λάθος; ) μια μεγάλη καλησπέρα και πολλές ευχαριστίες για την γρήγορη ανταπόκριση!

Ο καημός για το mod των συγκεκριμένων ρολογιών(που ανακάλυψα ξεχασμένα σε ένα συρτάρι πρίν λίγο καιρό) μου γεννήθηκε απότομα...Το πνεύμα μεν πρόθυμο, οι (τεχνικες) δυνατότητες δε περιορισμένες και οι γνώσεις ακόμα λιγότερες.... Οκ, η λογική του να ξεβιδώσω το καπάκι, να βγάλω την κορώνα και το stem, να σηκώσω όλο τον μηχανισμό και να τον κοτσάρω σε μια νέα κάσα, δε φαίνεται δυσκολη υπόθεση (αν υποθέσω ότι βρώ μία κάσα με τα σωστά spacers που να δέχεται φυσικά και το dial). 

Ας πιάσουμε το zodiac (το άλλο όπως είπες κι εσύ άστο καλύτερα)... Κινούμαι πρός μεγαλύτερη κάσα (apo ta 38 στα 42-44 mm), πές ότι βρίσκω spacers για να δέσουν το μηχανισμό εκει. Θα έχω μάλλον θέμα με το dial,ε; Δυσκολο ισως να βρώ κάσα στο παραπανω μέγεθος στην οποία να κάτσει τόσο μικρό dial (προχειρα, ειναι με μία πρώτη εκτίμηση στα 30mm το πολυ)...  Άρα, η αλλάζω dial (θα ήθελα να το κρατήσω όμως) ή θα χρειαστώ μάλλον κάτι σαν inner bezel για να καλύψω το κενό που θα αφήσει περιμετρικα, σωστα; Και μετά με το βάθος της κάσας τι κάνουμε (το inner bezel δε θα φορτώσει ύψος στο μηχανισμο; ) Φαντάζομαι, θα υπάρχει λύση γι αυτό, κάτι θα έχεις να μου προτείνεις, ελπίζω!

Και το ερώτημα που προκύπτει αβίαστα..Που κάνω τα σχετικά ψώνια; Έχω βρεί διάφορα μετά απο κάμποσο ψάξιμο, μα δεν είμαι σε θέση να ξέρω τι θα ταιριάξει και πώς (είπαμε, βαρέως αδαής περι τα τεχνικα)... Και άντε τα βρήκα, θα χρειαστω και παρελκόμενα κλπ κλπ...

Αν βρώ ένα έτοιμο ρολόι, κοντά στα στανταρ μου, που να φοράει τον 2824 (νομίζω αυτόν φοράει το zodiac) ή την αντίστοιχη κινεζιά, και απλά αλλάξω μηχανισμο;Αυτο θα κάνει την 'μετακόμιση΄ πιο εύκολη, μα και σ αυτην την περίπτωση θα έχω μάλλον το ίδιο πρόβλημα με το dial νομίζω...

Για να αποφύγω την πιθανότητα σιχτηρίσματος απο μέρους σου, σταματώ εδώ τον μονόλογο με τις ερωτήσεις μου (πήρα φόρα μάλλον...:)  ) ...Στέλνω χαιρετισμούς στα οικεία μέρη εκει πάνω (τα οποια πρίν κάτι χρόνια εγκατέλειψα για να κατεβώ 'κατω απ τ' αυλάκι' ) και ελπίζω να έχω απάντηση σου και να μπορώ να συνεχίσω να έχω πρόσβαση στη βοήθειά σου (και αν μου επιτρέπεις, φυσικά, να σε απασχολώ και με pm):) 

Καλό βράδι,

Μανώλης


29. Μάρτιος. 2019 - 12:26:46 πμ
  • Βοηθεια για mods ρολογιων - Ιδιοκατασκευές
    • Προφίλ
  • Homemade
  • Διαχειριστής
  • Μηνύματα: 1662 Άντρας
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 1107
    Θεσσαλονίκη
  • Liked:
  • Likes Given: 200
Ναι σωστά, Σωτήρης Βοηθεια για mods ρολογιων - Ιδιοκατασκευές

Αν το καντράν έχει 30mm (που δεν νομίζω) τότε είναι τεράστιο φίλε μου Βοηθεια για mods ρολογιων - Ιδιοκατασκευές

Τα περισσότερα καντράν αυτού του στιλ ρολογιών παίζουν στα 26mm με 29mm και σύμφωνα με την θέση ημερομηνίας, κάπου εκεί παίζει και το δικό σου!

Βοηθεια για mods ρολογιων - Ιδιοκατασκευές

Βοηθεια για mods ρολογιων - Ιδιοκατασκευές

Εγώ σκέφτομαι κάτι σε αυτό το στιλ:

Βοηθεια για mods ρολογιων - Ιδιοκατασκευές

http://www.furniturenmarkt.de/epages/63928878.mobile/de_DE/?ObjectPath=/Shops/63928878/Products/%22AU-G%20006%22

Ανοίγεις το ρολόι σου, αφαιρείς το κουρδιστηρι, ξεβιδωνεις τα δυο βιδακια που κρατάνε τον μηχανισμό και παίρνεις έξω όλο τον μηχανισμό.

Μετράς το καντράν σου και ψάχνεις κάσα που να μην έχει μεγαλύτερο διαμέτρημα στο καντράν ( από ότι το δικό σου) και να δέχεται μηχανισμό από 26mm και πάνω!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk


30. Μάρτιος. 2019 - 09:08:13 μμ
  • Βοηθεια για mods ρολογιων - Ιδιοκατασκευές
    • Προφίλ
  • mchatz
  • Αρχάριος
  • Μηνύματα: 3 None
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 0
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 0
Σωτήρη σ ευχαριστώ για την απάντηση,
θα ψαχτώ λίγο για κάσα, κατα τα όσα μου είπες..Όσο για τα έξτρα που ίσως χρειαστώ (πχ movement ring, αν δω κάποια κάσα για την οποία δε βρίσκω το κατάλληλο , ή για να καλύψω κενό μεταξύ dial και κάσας αν αυτό είναι κάμποσο μεγάλο) ) πέρασε απο το μυαλό μου να δοκιμάσω να κάνω 3d print τα αντίστοιχα κομμάτια....Δεν ξέρω φυσικά αν θα πετύχει, αλλα γιατί να μη γίνεται;...Τελος πάντων, θα το ψάξω λίγο ακόμα κι ελπίζω να ξεκινήσω με το ..... χειρουργείο κάποια στιγμή σύντομα!!! (καθόσον ο ελεύθερος χρόνος για προσωπικές δραστηριότητες αποδεικνύεται μεγάλη πολυτέλεια πλέον...  :o)

Καλό βράδι κι ευχαριστώ και πάλι!



xx
Sos βοήθεια

Ξεκίνησε από Chromosome στις Ρολόγια Replica

8 Απαντήσεις
3712 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20. Σεπτέμβριος. 2018 - 01:08:30 μμ
από Homemade
xx
Βοηθεια

Ξεκίνησε από nikos gagas στις Τεχνικά θέματα

1 Απαντήσεις
612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13. Απρίλιος. 2021 - 03:58:02 μμ
από Dimitris57
xx
Βοήθεια για service

Ξεκίνησε από kostasasaios στις Ρολόγια Replica

5 Απαντήσεις
2353 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04. Μάιος. 2020 - 12:57:01 μμ
από steppenwolf1976
xx
Βοήθεια για αγορά

Ξεκίνησε από Giannos7 στις Ρολόγια Replica

6 Απαντήσεις
2224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29. Ιούλιος. 2020 - 01:20:53 μμ
από Dimitris57