Πρώτη κατασκευή Vintage Sub Rolex/Tudor - Ιδιοκατασκευές Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots

από chrvolt

Πρώτη κατασκευή Vintage Sub Rolex/Tudor - Ιδιοκατασκευές Απ: Ιδιοκατασκευή Radiomir Black Homage

από Dimitris57

Πρώτη κατασκευή Vintage Sub Rolex/Tudor - Ιδιοκατασκευές Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots

από microg

Πρώτη κατασκευή Vintage Sub Rolex/Tudor - Ιδιοκατασκευές Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots

από chrvolt

Πρώτη κατασκευή Vintage Sub Rolex/Tudor - Ιδιοκατασκευές Απ: Επισκευή ρολογιού replica

από batigoat

Πρώτη κατασκευή Vintage Sub Rolex/Tudor - Ιδιοκατασκευές Απ: Ιδιοκατασκευη Panerai Car Watch [emoji28]

από Dimitris57

Πρώτη κατασκευή Vintage Sub Rolex/Tudor - Ιδιοκατασκευές Απ: Ιδιοκατασκευη Panerai Car Watch [emoji28]

από microg

Πρώτη κατασκευή Vintage Sub Rolex/Tudor - Ιδιοκατασκευές Ιδιοκατασκευη Panerai Car Watch [emoji28]

από Dimitris57

Πρώτη κατασκευή Vintage Sub Rolex/Tudor - Ιδιοκατασκευές Απ: Επισκευή ρολογιού replica

από microg

Πρώτη κατασκευή Vintage Sub Rolex/Tudor - Ιδιοκατασκευές Απ: Ιδιοκατασκευη Panerai Car Watch [emoji28]

από microg

Watch-Time Communit - 28. Μάρτιος. 2024 - 09:55:55 μμ
Γεια χαρά Επισκέπτης
Πρώτη κατασκευή Vintage Sub Rolex/Tudor - Ιδιοκατασκευές
  • Εγγραφείτε δωρεάν και γίνετε μέλος του Watch-Time


Πρώτη κατασκευή Vintage Sub Rolex/Tudor
3 Απαντήσεις
2456 Εμφανίσεις
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
09. Οκτώβριος. 2019 - 01:34:51 μμ
  • Πρώτη κατασκευή Vintage Sub Rolex/Tudor - Ιδιοκατασκευές
    • Προφίλ
  • Conjurer
  • Αρχάριος
  • Μηνύματα: 3 None
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 1
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 1
Πρώτη κατασκευή Vintage Sub Rolex/Tudor - Ιδιοκατασκευές

Καλησπέρα σε όλους! Νέο μέλος με μεγάλη αγάπη στις ιδιοκατασκευές και τα vintage ρολόγια. 

Ενδιαφέρομαι να φτιάξω ένα vintage Tudor 7928 (gilt ή regular sub dial). Επειδή έχω καεί πολύ με το rwi και γενικά στο ψάξιμο, βρίσκομαι σε αδιέξοδο γιατί θέλω να ξεκινήσω με κάτι budget. Από όλους του TD's έχω βρει αρκετά vintage ρολόγια που υποθέτω είναι cartel-jkf με asian 2836 μηχανισμό με την επιλογή του πιο απλού μηχανισμού 2813. Δυστυχώς επειδή όλες οι επιλογές out of the box είναι σχετικά μέτριες σε επίπεδο dial-hands, εκτός από την κάσα, θέλω τη συμβουλή σας για το πως μπορώ να ξεκινήσω το ταξίδι αυτό!
Έχω δεί πολύ ωραία builds από @Homemade αλλά σε 4ψήφια νούμερα σίγουρα αφού τα ανταλλακτικά που χρησιμοποιεί είναι top. 
Θα παραθέσω ερωτήσεις:
- Puretime, Intime, Trusty time, TS Station έχουν όλοι vintage. Είναι από το ίδιο εργοστάσιο; Εμπιστευόμαστε κάποιο από αυτα τα vintage περισσότερο;(https://www.ts-station.cn/goods.php?ProId=20352 - 5513 μου φαίνεται πολύ ωραίο και πολύ τίμιο αλλά δε γνωρίζω εργοστάσιο)
- Για όταν αλλάξω dial και hands, είναι προτιμότερο να επιλέξω 2836/2824 για να έχω τις ειλογές από yuki ή καλύτερα να μείνω με τον 2813 που θα ρίξει και το κόστος; 
- Πως φτιάχνουν αρκετά project με cartel κασα αλλά καταφέρνουν να βάλουν phong, mq dials? (δε γνωρίζω τίποτα από vietnam υποθέτω ότι είναι dials για αυθεντικούς μηχανισμούς -γιαυτό αναφέρω και παραπάνω ότι η γνώση μου είναι διάσπαρτη.)

Εκτιμώ όλη την πληροφορία που μπορείτε να μου δώσετε και εύχομαι καλή μέρα σε όλους.


10. Οκτώβριος. 2019 - 12:17:28 πμ
  • Πρώτη κατασκευή Vintage Sub Rolex/Tudor - Ιδιοκατασκευές
    • Προφίλ
  • Octenis
  • Νέο μέλος
  • Μηνύματα: 24 None
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 2
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 42
Σίγουρα πληροφορίες δε μπορώ να σου δώσω γιατί δε ξέρω.
Ο Σωτήρης θα σε καθοδηγήσει βέβαια είναι σίγουρος.
Να σου ευχηθώ με το καλό πάνω από όλα και μπράβο για το μεράκι σου


10. Οκτώβριος. 2019 - 07:53:21 πμ
  • Πρώτη κατασκευή Vintage Sub Rolex/Tudor - Ιδιοκατασκευές
    • Προφίλ
  • Homemade
  • Διαχειριστής
  • Μηνύματα: 1662 Άντρας
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 1107
    Θεσσαλονίκη
  • Liked:
  • Likes Given: 200
Καλημέρα @Conjurer καλωσόρισες στο φόρουμ!
Sorry για τα αναπάντητα μηνύματα, αλλά αυτή την εποχή έχω πολύ τρέξιμο.

Vintage replica θα βρεις στους TD από JKF και BP. Τα JKF από άποψη κάσας είναι πολύ πιο κοντά στα γνήσια και με μικρές μετατροπές μπορούν να δεχτούν γνήσια ανταλλακτικά. Τα BP υπερτερούν στην εκτύπωση του καντράν!

Εγώ προσωπικά προτείνω τα JFK με 2836, θα βρεις ευκολότερα ανταλλακτικά για να παίξεις!

Τώρα το να προσαρμόσεις ένα Phong, mq η γνήσιο Dial σε μηχανή ETA δεν είναι κάτι δύσκολο, απλά πρέπει να αφαιρέσεις τα ποδαράκια του καντράν και να προσθέσεις καινούργια στα σημεία που χρειάζεται ώστε να κουμπώσει στην 2824/2836. Ψάξε για Copper Dial feet Bergeon.

Καλή επιτυχία!


Sent from my iPhone using Tapatalk


10. Οκτώβριος. 2019 - 03:25:52 μμ
  • Πρώτη κατασκευή Vintage Sub Rolex/Tudor - Ιδιοκατασκευές
    • Προφίλ
  • Conjurer
  • Αρχάριος
  • Μηνύματα: 3 None
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 1
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 1
@Octenis Σε ευχαριστώ πολύ! Αυτή τη στιγμή είμαι στη φάση που προσπαθώ να συλλέξω εργαλεία για να ξεκινήσω τα πολύ βασικά: Άνοιγμα κάσας, ξεχώρισμα dial και hands, γενικά να χωρίσω το ρολόι! Μηχανή δε ξέρω και ακόμα είμαι πολύ νέος για να το ψάξω αλλά στο μέλλον θέλω να ασχοληθώ καθαρά σαν χόμπι.

@Homemade Χαίρομαι που έχεις τόση δουλειά και πραγματικά σου εύχομαι να έχεις άλλη τόση! Τέτοιο ταλέντο αξίζει να έχει τόση αποδοχή! Ελπίζω στο μέλλον μόλις πάρω τα πάνω μου οικονομικά να μπορούμε να συνεργαστούμε! (έχω ένα steinhart OVM αλλά δεν έχει νόημα ύπαρξης πια για μένα... θέλω το 5517....!!)

"Τώρα το να προσαρμόσεις ένα Phong, mq η γνήσιο Dial σε μηχανή ETA δεν είναι κάτι δύσκολο, απλά πρέπει να αφαιρέσεις τα ποδαράκια του καντράν και να προσθέσεις καινούργια στα σημεία που χρειάζεται ώστε να κουμπώσει στην 2824/2836. Ψάξε για Copper Dial feet Bergeon." - Ίσως είναι ελαφρώς πιο advanced αυτό το στάδιο για μένα όμως είναι απείρως χρήσιμη πληροφορία αυτή γιατί είχα αρχίσει να πιστεύω ότι όλοι όσοι παντρεύουν eta, dg σε phong, mq, vietnam κρύβουν τα μυστικά του κόσμου..  ;D 

Διαβάζοντας ένα tutorial απο rwi για aging (γνωστού Modder) είδα μια μεγάλη λίστα με εργαλεία που προτείνει. Όμως επειδή δε ξέρω τι πραγματικά χρειάζομαι, έχετε να συμβουλέψετε από που να ξεκινήσω; 



xx
Κατασκευή – Tudor 7016 snowflake

Ξεκίνησε από Homemade στις Ιδιοκατασκευές

2 Απαντήσεις
13337 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26. Ιανουάριος. 2018 - 08:27:08 μμ
από Homemade
xx
Το Rolex-Tudor του παππου μου (Rolex/Tudor OYSTER PRINCE DATE DAY)

Ξεκίνησε από Georgakias στις Tudor

3 Απαντήσεις
4774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01. Αύγουστος. 2019 - 12:38:27 πμ
από Homemade
xx
Κατασκευή – Rolex 5513 Tiffany & Co με Custom Καντράν

Ξεκίνησε από Homemade στις Ιδιοκατασκευές

0 Απαντήσεις
11722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10. Οκτώβριος. 2017 - 11:03:55 μμ
από Homemade
xx
Κατασκευή submariner!

Ξεκίνησε από dinos71 στις Ιδιοκατασκευές

4 Απαντήσεις
3970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14. Ιούνιος. 2018 - 11:36:26 μμ
από dinos71