Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕ Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots

από chrvolt

Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕ Απ: Ιδιοκατασκευή Radiomir Black Homage

από Dimitris57

Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕ Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots

από microg

Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕ Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots

από chrvolt

Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕ Απ: Επισκευή ρολογιού replica

από batigoat

Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕ Απ: Ιδιοκατασκευη Panerai Car Watch [emoji28]

από Dimitris57

Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕ Απ: Ιδιοκατασκευη Panerai Car Watch [emoji28]

από microg

Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕ Ιδιοκατασκευη Panerai Car Watch [emoji28]

από Dimitris57

Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕ Απ: Επισκευή ρολογιού replica

από microg

Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕ Απ: Ιδιοκατασκευη Panerai Car Watch [emoji28]

από microg

Watch-Time Communit - 28. Μάρτιος. 2024 - 11:54:27 μμ
Γεια χαρά Επισκέπτης
Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕
  • Εγγραφείτε δωρεάν και γίνετε μέλος του Watch-Time


Submariner 16610 - Service
26 Απαντήσεις
14830 Εμφανίσεις
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
27. Απρίλιος. 2018 - 03:43:54 μμ
  • Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕
    • Προφίλ
  • alfisti156
  • Νέο μέλος
  • Μηνύματα: 52 None
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 8
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 0
Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα!
Διαθέτω ένα Sub 16610 που σήμερα το πηγα στο ρολογά μου για να δούμε τι έχει καθώς κάνει θόρυβο το αντίβαρο και όταν το άνοιξε μου είπε πως είναι φθαρένα τα δύο ροδάκια του χειροκίνητου κουρδίσματος και φυσικά θέλει και το service του που κανονίζω μέσα στο επόμενο δίμηνο ή αν μπορώ και νωρίτερα να του το δώσω για την καθορισμένη επισκευή και μετά θα γίνει και έλεγχος στεγανότητας.

Το ερώτημά μου : Ισχύει όπως μου είπε πως ήταν λάθος μου που το κούρδιζα ενώ ήταν σε λειτρουργία όταν δε το φορούσα και για να πω και την αλήθεια του εδινα κοντά αρκετά κουρδίσματα κάθε μέρα τα τελευταία 2-3 χρόνια?

Ευχαριστώ

Κώστας


27. Απρίλιος. 2018 - 07:29:19 μμ
  • Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕
    • Προφίλ
  • Homemade
  • Διαχειριστής
  • Μηνύματα: 1662 Άντρας
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 1107
    Θεσσαλονίκη
  • Liked:
  • Likes Given: 200
Καλησπέρα Κώστα και καλωσόρισες στο Watch-Time.

Χαίρομαι ιδιαίτερα που σιγά, σιγά το φόρουμ προσελκύει νέα μέλη. Ενεργά μέλη... και μάλιστα λάτρεις των μηχανικών ρολογιών όπως εσύ, που από τι φαίνεται από τις αναρτήσεις σου, ασχολείσαι αρκετά χρόνια με το σπορ.

Ναι πράγματι το κούρδισμα ενός αυτόματου ρολογιού κατά τη λειτουργία του (σε πλήρη τάνυση) μπορεί να καταπονήσει την μηχανή και να δημιουργήσει προβλήματα!
Το νόημα του χειροκίνητου κουρδίσματος στα αυτόματα Ρολογια είναι ότι έχουμε, ένα σταματημένο ρολόι (με τελείως ελεύθερο το ελατήριο στο μπαρελιέ) και το δίνουμε δυο, τρεις στροφές απλά για να ξεκινήσει και από εκεί και πέρα κουρδίζει με την κίνηση του χεριού.


Sent from my iPhone using Tapatalk


27. Απρίλιος. 2018 - 09:08:11 μμ
  • Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕
    • Προφίλ
  • alfisti156
  • Νέο μέλος
  • Μηνύματα: 52 None
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 8
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 0
Καλησπέρα Κώστα και καλωσόρισες στο Watch-Time.

Χαίρομαι ιδιαίτερα που σιγά, σιγά το φόρουμ προσελκύει νέα μέλη. Ενεργά μέλη... και μάλιστα λάτρεις των μηχανικών ρολογιών όπως εσύ, που από τι φαίνεται από τις αναρτήσεις σου, ασχολείσαι αρκετά χρόνια με το σπορ.

Ναι πράγματι το κούρδισμα ενός αυτόματου ρολογιού κατά τη λειτουργία του (σε πλήρη τάνυση) μπορεί να καταπονήσει την μηχανή και να δημιουργήσει προβλήματα!
Το νόημα του χειροκίνητου κουρδίσματος στα αυτόματα Ρολογια είναι ότι έχουμε, ένα σταματημένο ρολόι (με τελείως ελεύθερο το ελατήριο στο μπαρελιέ) και το δίνουμε δυο, τρεις στροφές απλά για να ξεκινήσει και από εκεί και πέρα κουρδίζει με την κίνηση του χεριού.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Σε ευχαριστώ για την γρήγορη και σαφή απάντηση όσο και για το καλωσόρισμα στην παρέα σου! Δυστηχώς δεν τα γνώριζα... και έριχνα πάρα πολές στροφές στην κορώνα κάθε μέρα....
Σε ευχαριστώ πολύ!


28. Απρίλιος. 2018 - 01:59:54 πμ
  • Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕
    • Προφίλ
  • alfisti156
  • Νέο μέλος
  • Μηνύματα: 52 None
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 8
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 0
παραθέτω και δύο φωτογραφίες απ' το άνοιγμα για τον πρώτο έλεγχο



28. Απρίλιος. 2018 - 02:02:12 πμ
  • Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕
    • Προφίλ
  • alfisti156
  • Νέο μέλος
  • Μηνύματα: 52 None
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 8
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 0


29. Απρίλιος. 2018 - 04:17:40 πμ
  • Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕
    • Προφίλ
  • Homemade
  • Διαχειριστής
  • Μηνύματα: 1662 Άντρας
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 1107
    Θεσσαλονίκη
  • Liked:
  • Likes Given: 200
Πάντος η μηχανή του φαίνεται αρκετά καθαρή, φαντάζομαι θα έχεις κάνει ήδη κάποιο Service?
Τι σου είπε ο Ρολογας σου, θα βρει ο ίδιος ανταλλακτικά, η θα πρέπει να στείλει το ρολόι στην Ρόλεξ Ελλάς?


Sent from my iPhone using Tapatalk


29. Απρίλιος. 2018 - 01:26:39 μμ
  • Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕
    • Προφίλ
  • alfisti156
  • Νέο μέλος
  • Μηνύματα: 52 None
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 8
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 0
Πάντος η μηχανή του φαίνεται αρκετά καθαρή, φαντάζομαι θα έχεις κάνει ήδη κάποιο Service?
Τι σου είπε ο Ρολογας σου, θα βρει ο ίδιος ανταλλακτικά, η θα πρέπει να στείλει το ρολόι στην Ρόλεξ Ελλάς?


Sent from my iPhone using Tapatalk
...όχι δεν έχει γίνει ποτέ service όπως ούτε στεγανοποίηση καθώς δεν βουτάω με αυτό σε θάλασσα και στο νερό μόνον για το πλύσιμό του βρίσκεται για μερικά δευτερόλεπτά με μικρή ροή της βρύσης.
Ο ρολογάς μου που έκανε το τελευταίο 3μηνο αλλαγή στον ένα χρονογράφο μου Seiko 6139-6012 μηχανής, στον άλλο στο 6139-7002 απλά ένα service, στον 6139-7002, στον 6139-6002 service και αλλαγή κορώνας - άξονα και του έσω καιλεξω στεφανιών του ενω στο 5αρι έκανε απλά service και άλλαξε καντράν-δείκτες που του είχα πει να βρει, όπως μου έχει πει αγοράζει ανταλλακτικά που όπως είδα ειχε ένα άλλο λυμμένο και τον γνωρίζω πολλά χρονια απ' τα μέσα δεκαετίας '90 που είχε εργαστήριο ροογιών ο πατέρας του και αυτός ακολουθεί πολλά χρόνια το επάγγελμα.
Στην αντιπροσωπεία δεν θέλω να πάει γιατί αλλάζουν δείκτες για να χρεώσουν όπως και καντράν σωνει και καλά όπως έχω διαβάσει από διάφορα φόρουμ?Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕ Και δεν καταλαβαίνω γι' αυτή τους την επέμβαση και ποιος τους είπε πως μου αρέσει το νέο καντράν με τις λευκές μπάλλες μπιλιάρδου που έβαλαν στις θέσεις των αριθμών? έαν είχε καταστραφεί το καντράν και οι δείκτες το καταλαβαίνω να πουν πως η διάθεση ανταλλακτικών είναι των τελευταίων αρέσει δεν αρέσει αλλα τους έχω πληρωσει το υπερτιμημένο τους προϊόν και να θέλουν να χρεώσουν ανταλλακτικά που δεν χρειάζεται εκ φύσεως δεν έχω αυτό την υποτακτική ιδιοσυγκρασία


29. Απρίλιος. 2018 - 02:43:08 μμ
  • Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕
    • Προφίλ
  • Homemade
  • Διαχειριστής
  • Μηνύματα: 1662 Άντρας
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 1107
    Θεσσαλονίκη
  • Liked:
  • Likes Given: 200
@alfisti156 να εμπιστευτείς τον ρολογα που εμπιστεύεσαι και τα υπόλοιπα Ρολογια σου.

Τώρα όσων αφορά την μαμά εταιρεία και το Service αντιπροσωπείας, έχεις απόλυτο δίκαιο!!! Στέλνεις ρολόι αντίκα με ανεκτίμητη συλλεκτική αξία και περνεις πίσω την προσωποποίηση του Φρανκενστάιν Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕

Αν για οποιοδήποτε λόγο τα βρείτε σκούρα με τα ανταλλακτικά που θα χρειαστούν, γράψε μου ένα ΠΜ. Ίσως μπορέσω να βοηθήσω να βρεθούν Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕


Sent from my iPhone using Tapatalk


29. Απρίλιος. 2018 - 03:07:28 μμ
  • Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕
    • Προφίλ
  • alfisti156
  • Νέο μέλος
  • Μηνύματα: 52 None
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 8
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 0
@alfisti156 να εμπιστευτείς τον ρολογα που εμπιστεύεσαι και τα υπόλοιπα Ρολογια σου.

Τώρα όσων αφορά την μαμά εταιρεία και το Service αντιπροσωπείας, έχεις απόλυτο δίκαιο!!! Στέλνεις ρολόι αντίκα με ανεκτίμητη συλλεκτική αξία και περνεις πίσω την προσωποποίηση του Φρανκενστάιν Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕

Αν για οποιοδήποτε λόγο τα βρείτε σκούρα με τα ανταλλακτικά που θα χρειαστούν, γράψε μου ένα ΠΜ. Ίσως μπορέσω να βοηθήσω να βρεθούν Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕


Sent from my iPhone using Tapatalk


 Σε ευχαριστώ για την πρόταση!!!

Πάντως οφείλω να πω ΚΑΙ μία αλήθεια που μάλλον άλλοι κάτοχοι Rolex δεν θα πουν.... Με τα δικά μου δεδομενα η ιστορία των Sub είχε ξεκινήσει μεσα μου εδω και χρόνια -περιπου απ' τα 25 - 27 μου που τα χάζευα είτε σε βιτρίνες είτε σε διαφημίσεις περιοδικών και μάλιστα λίγο πριν τα 30 μου μία μικρή εγχωρμη διαφήμιση ενός Submariner είχε κοπεί και την είχα μόνιμα στο πορτοφόλι μου να το χαζεύω όποτε είχα ελεύθερο χρόνο πίνωντας τον καφέ μου στο γραφείο... Μια μέρα είδα replica ρολόγια να πωλούνται την Αθήνα αρκετά καλά σε εμφάνιση. Αγόρασα ενα αντίγραφο 16610 και αργότερα ένα 16610lv που τα φορούσα κάθε μέρα κάθε ωρα εκτός υπνου και μπάνιου. Μετά απο λίγα χρόνια περίπου 5-6 απέκτησα και αυτό το γνήσιο που το φορούσα ΜΟΝΟΝ στο γραφείο μου και σε κάποιες εξόδους. Η ίδια μεταχειριση κουρδίσματος υπηρχε και στο γνήσιο και στα replica και στα δεύτερα με χρήση περισσοτέρων ετών! το γνήσιο εδω και ένα μήνα άρχισε θορύβους απ' το αντίβαρο και το πήγα να δούμε τι έχει. Τα replica γιατί μέχρι σήμερα χωρίς κανένα μα κανένα πρόβλημα οεο??? ή κινεζιές καλύτερες? ποιο ανθεκτικές η (π)ΕΤΑ που δεν ξέρω τι φοράνε αλλά απ' τα λόγια του πωλητή για να τσιμπισει τποτε 300€? Τυχαίο γεγονός? Μήπως τελικά είναι υπερτιμημένα μέχρις αηδείας τα Rolex?


παραθέτω και μία διαφήμιση από παλιό περιοδικό με ρολόγια που έχει και Rolex αλλά και Seiko κλπ δεκαετίας '70

Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕
« Τελευταία τροποποίηση: 29. Απρίλιος. 2018 - 03:12:36 μμ από Watch-Time »


29. Απρίλιος. 2018 - 03:49:59 μμ
  • Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕
    • Προφίλ
  • Homemade
  • Διαχειριστής
  • Μηνύματα: 1662 Άντρας
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 1107
    Θεσσαλονίκη
  • Liked:
  • Likes Given: 200
Έλα ρε φίλε, θα τρελαθώ!!!!

Διαφήμιση το 5513 με 7.900 δρχ. Το 1675 με 9.900 δρχ. Δίπλα στα Seiko των 6.000 δρχ???

Ένα γιατρό γρήγορα... Γιατρέ, Γιατρέ!!!!

Όντος πριν από αρκετά χρόνια και για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα πουλιόταν σε Ελλάδα αλλά και σε όλη την Ευρώπη ρέπλικα Sub με γνήσιες ETA 2846 - 2836 μηχανές που από μηχανικής άποψης ήταν παρά πολύ καλά! Σίγουρα σε καμία περίπτωση συγκρίσιμα με μια Rolex cal. 3135, αλλά όπως αναφέρεις και εσυ ίσως πιο ανθεκτικά στο κούρδισμα Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕

Η πλάκα είναι ότι τα συγκεκριμένα Ρολογια τα εμπορευόταν ένα Έλληνας ονόματι Κώστας από Ταϊλανδή και τα πουλούσε σε όλη την Ευρώπη. Τα Ρολογια αυτά έχουν μείνει στην ιστορία των ρέπλικα φόρουμ ως MBW Sub η Polex.

Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕


29. Απρίλιος. 2018 - 07:49:55 μμ
  • Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕
    • Προφίλ
  • alfisti156
  • Νέο μέλος
  • Μηνύματα: 52 None
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 8
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 0
χαχαχαχαχα φίλε μου τα Seiko ήταν πολύ καλά ρολόγια και ήταν και χρονογράφοι.
Έπειτα η Rolex τότε είχε λογικές φαίνεται τιμές ενώ τις τελευταίες δεκαετίες ανέβηκαν κατακόρυφα και αδικαιολόγητα.


30. Απρίλιος. 2018 - 12:25:24 πμ
  • Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕
    • Προφίλ
  • rolexakias
  • Νέο μέλος
  • Μηνύματα: 20 None
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 2
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 9
Ενδιαφέρουσα συζήτηση. alfisti ξέρεις πόσο θα κοστίσει η επισκευή του.


30. Απρίλιος. 2018 - 02:05:24 πμ
  • Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕
    • Προφίλ
  • alfisti156
  • Νέο μέλος
  • Μηνύματα: 52 None
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 8
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 0
Ενδιαφέρουσα συζήτηση. alfisti ξέρεις πόσο θα κοστίσει η επισκευή του.
....η αλήθεια είναι πως δεν νομιζω πως μπορεί να υπολογιστεί πριν λυθεί ολόκληρο αλλά μου είπε στα 300 και ότι ακόμα βγει στην πορεία


30. Απρίλιος. 2018 - 10:04:16 μμ
  • Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕
    • Προφίλ
  • elena1
  • Αρχάριος
  • Μηνύματα: 1 None
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 0
    None
  • Liked:
  • Likes Given: 0
Γεια σας και καλώς σας βρήκα...!!
μάλλον ήρθα στο σωστό σάιτ...
παιδιά θέλω πληροφορία για ρολογάδικο να μου φτιαξει το ρολεξακι μου που πήρα απο Κωσταντινούπολη κ εγω πριν δυο χρονια,Ψευτικο εννοείται....!!!
είναι το αγαπημένο μου....
αν κάποιος γνωρίζει παρακαλώ να μου στείλει τηλέφωνο ή διεύθυνση.



σας ευχαριιστώ πολύ.
ΕΛΕΝΑ


30. Απρίλιος. 2018 - 10:59:28 μμ
  • Submariner 16610 - Service - ♕ Rolex ♕
    • Προφίλ
  • Homemade
  • Διαχειριστής
  • Μηνύματα: 1662 Άντρας
    Αποσυνδεδεμένος Karma: 1107
    Θεσσαλονίκη
  • Liked:
  • Likes Given: 200
@elena έχεις ΠΜ!


Sent from my iPhone using Tapatalk



thumbup
[Ολοκληρώθηκε] ΠΩΛΕΙΤΑΙ Rolex Submariner 16610

Ξεκίνησε από alfisti156 στις Αγγελίες για μεταχειρισμένα ρολόγια

5 Απαντήσεις
7806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12. Απρίλιος. 2019 - 07:30:50 μμ
από Homemade
xx
Service σε 116610 Noob Submariner V2 BK

Ξεκίνησε από Homemade στις Ρολόγια Replica

4 Απαντήσεις
2674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14. Ιανουάριος. 2019 - 06:52:02 μμ
από Dimitris57
xx
JF 16610 LN SUB

Ξεκίνησε από gveloce στις Ρολόγια Replica

7 Απαντήσεις
6058 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04. Οκτώβριος. 2019 - 06:06:03 μμ
από Conjurer
xx
Perfect sub 16610

Ξεκίνησε από giannos στις Γενική συζήτηση

24 Απαντήσεις
13972 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06. Σεπτέμβριος. 2018 - 11:27:25 μμ
από giannos