Εμφάνιση μηνυμάτων - Aeratos Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots

από chrvolt

Εμφάνιση μηνυμάτων - Aeratos Απ: Ιδιοκατασκευή Radiomir Black Homage

από Dimitris57

Εμφάνιση μηνυμάτων - Aeratos Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots

από microg

Εμφάνιση μηνυμάτων - Aeratos Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots

από chrvolt

Εμφάνιση μηνυμάτων - Aeratos Απ: Επισκευή ρολογιού replica

από batigoat

Εμφάνιση μηνυμάτων - Aeratos Απ: Ιδιοκατασκευη Panerai Car Watch [emoji28]

από Dimitris57

Εμφάνιση μηνυμάτων - Aeratos Απ: Ιδιοκατασκευη Panerai Car Watch [emoji28]

από microg

Εμφάνιση μηνυμάτων - Aeratos Ιδιοκατασκευη Panerai Car Watch [emoji28]

από Dimitris57

Εμφάνιση μηνυμάτων - Aeratos Απ: Επισκευή ρολογιού replica

από microg

Εμφάνιση μηνυμάτων - Aeratos Απ: Ιδιοκατασκευη Panerai Car Watch [emoji28]

από microg

Watch-Time Communit - 28. Μάρτιος. 2024 - 11:36:34 πμ
Γεια χαρά Επισκέπτης
Εμφάνιση μηνυμάτων - Aeratos
  • Εγγραφείτε δωρεάν και γίνετε μέλος του Watch-Time

Εμφάνιση μηνυμάτων - AeratosΕμφάνιση μηνυμάτων

Αυτό το τμήμα σας επιτρέπει να δείτε όλα τα μηνύματα που στάλθηκαν από αυτόν τον χρήστη. Σημειώστε ότι μπορείτε να δείτε μόνο μηνύματα που στάλθηκαν σε περιοχές που αυτήν την στιγμή έχετε πρόσβαση.


Μηνύματα - Aeratos

Σελίδες: [1] 2 3
1
Γενική συζήτηση / Πώληση στο Chrono24
« στις: 22. Απρίλιος. 2023 - 12:29:21 πμ »
Καλησπέρα, 
εχω ένα γνήσιο Rolex datejust και σκέφτομαι να το πουλήσω για να μεταβώ σε άλλο μοντέλο. Επειδή δεν θέλω να κάνω συναλλαγές τέτοιων ποσών-αντικειμένων  χέρι με χέρι αλλά κι επειδή μένω στην επαρχία μακριά από Αθήνα και Θεσσαλονίκη οπότε δεν είναι εύκολος ο έλεγχος γνησιότητας για τον ενδιαφερόμενο σκέφτηκα μήπως το προωθούσα στο chrono24. Εμπειρία ως αγοραστής έχω κι εγώ και κάποιοι φίλοι, όμως συναλλαγή ως πωλητής δεν έχει κάνει κανένας γνωστός μου. Ήθελα να ρωτήσω εάν έχει κάνει κανείς πώληση μέσω της πλατφόρμας και γενικά εάν υπάρχουν κίνδυνοι και ως πωλητής να πάθεις ζημιά πχ να στείλεις το ρολόι και να αλλάξουν εξαρτήματα και να ισχυριστουν ότι το ρολόι δεν ειναι γνήσιο και να στο στείλουν πίσω έτσι. Γενικά ευπρόσδεκτες όποιες άλλες ιδέες. 

2
Ρολόγια Replica / Απ: SUBMARINER ARF ΤΙΜΉ ΠΩΛΗΣΗΣ
« στις: 07. Αύγουστος. 2022 - 05:49:44 μμ »
Άμα το αποφασίσω μάλλον θα το βάλω εδώ στο φόρουμ αλλά ήθελα να έχω μια ιδέα για το εύρος των τιμών κι αν αξίζει θα το πουλήσω και θα συμπληρώσω ίσως να πάρω ένα γνήσιο μεταχειρισμένο γιατί με αυτό το χομπυ πάντα κυνηγάς την τελειότητα.. διαφορετικά μπορεί να το κρατήσω και αυτό γιατί είναι ενα όμορφο ρολόι, με τρώει όμως που δεν είναι γνήσιο. 

3
Ρολόγια Replica / SUBMARINER ARF ΤΙΜΉ ΠΩΛΗΣΗΣ
« στις: 07. Αύγουστος. 2022 - 03:05:36 μμ »
Ομάδα καλησπέρα, 
καταρχάς εάν το θέμα μου ενοχλεί ας διαγραφεί. 
Έχω το SUBMARINER 116610 LN ARF CERAMIC 904 με μηχανή SH3135.
Στο ρολόι έγιναν το 2018 οι αισθητικές παρεμβάσεις από τον Σωτήρη.. οι οποίες είναι :
ΓΝΉΣΙΟ ΚΡΎΣΤΑΛΛΟ με κυκλωπα και το lec
ΓΝΉΣΙΟ DATEWHEEL
Έγινε service στην μηχανή και αντικατάσταση των ροδελων. 
Επίσης έχει γίνει βούρτσισμα του μπρασελε ώστε να έχει πιο ματ όψη όπως το γνήσιο. 
Το ρολόι είναι σε άψογη κατάσταση αγρατζουνιστο σαν καινούργιο καθώς φοριέται πολύ λίγες φορές.  Είχα μια σκέψη να το πουλήσω και να προχωρήσω στην αγορά ενός άλλου μοντελου. Το ξέρω ότι η τιμή πώλησης είναι προσωπικό θέμα του καθενός επειδή όμως δεν έχω εικόνα πόσο κυμαίνονται σήμερα οι τιμές και δεν έχω ακριβή εικόνα σήμερα πόσο μου είχε στοιχίσει θα ήθελα την άποψη σας πόσο θα ήταν μια αντικειμενική τιμή πώλησης . 
Ευχαριστω 


4





2.) αλλά ο κυριότερος λόγος: το τελωνείο!
Ας πούμε ότι αγοράζω ένα Rolex μεταχειρισμένο στην Ελλάδα, το οποίο αγοράστηκε εκτός EU και ο πωλητής δεν το πέρασε από το τελωνείο κατά την εισαγωγή του. Με αυτό το ρολόι πάω διακοπές στο εξωτερικό και στην επιστροφή μου ο τελωνειακός στο αεροδρόμιο μου ζητάει «να αποδείξω» ότι το έχω αγοράσει στην Ελλάδα....  —> τελωνειακά και πρόστιμο Εμφάνιση μηνυμάτων - AeratosΕμφάνιση μηνυμάτων - AeratosΕμφάνιση μηνυμάτων - Aeratos
(Country Code 200 – Greece)
Παιζει  να σε ρωτησει ο τελωνειακος ενω το φορας  αποδειξεις ??

5


Το ειχα δει το βιντεο, είναι τραγικό να εχεις ένα ρολοι με όλα τα χαρτια του να βλεπουν στην αντιπροσωπια τι εχει γινει και απλα να το κρατανε.
Υποθετω ότι μπορει να το κρατήσουν για να κυνηγήσουν νομικα τον «νέο» ιδιοκτήτη.
ΥΓ.Μου εχουν πει οτι οταν αγοραζεις ενα ρολοι και εχει ολα τα χαρτια του η τιμη ειναι μεγαλυτερη απο ενα που αγοραζεις απλα ενα ρολοι "σκετο"


Χωρις να ειμαι δικηγορος πιστευω πως αφου εχει δηλωθει κλεμμενο και ενημερωθηκε ο αρχικος του ιδιοκτητης   θα επρεπε να παραδοθει στις αρχες για να μπορεσει να το διεκδικησει ο πρωτος ιδιοκτητης.  Για αυτο το λογο το ρολοι με τα χαρτια του ειναι και πιο ακριβο , ενα ρολοι "σκετο" μπορει να ειναι και αντιστοιχη περιπτωση με τον δευτερο ιδιοκτητη

6
Ένα άλλο θέμα: Λέτε να αληθεύει το παρακάτω γεγονός;

Rolex GMT Master II, το οποίο κλέφτικε το 2015 και ξαναβρέθηκε το 2020 (όταν ο «νέος κάτοχος» το πήγε για σέρβις), η Rolex δεν το παραδίνει στον νόμιμο ιδιοκτήτη. Εμφάνιση μηνυμάτων - AeratosΕμφάνιση μηνυμάτων - AeratosΕμφάνιση μηνυμάτων - Aeratos


Και σε ποιανου την κατοχη ειναι ? Το δεσμευσε η Rolex ή το παρεδωσε ξανα στον "νεο ιδιοκτητη" ?

7

Αν πας να καταθέσεις ένα ποσό στην τράπεζα και εντοπίσουν πλαστό, θα το σκίσουν μπροστά σου για παραδειγματισμό ή θα κινήσουν τις νόμιμες διαδικασίες;

Καλό βράδυ
Νίκος


Sent from my P10_HD_EEA using Tapatalk


Σχετικα με τη τραπεζα , απο αμεση εμπειρια πριν απο χρονια  εχει τυχει να το καταστρεψουν οχι βεβαια για παραδειγματισμο αλλά για να μην διακινηθει, και σε αλλη περιπτωση ανεφεραν πως κανονικα θα καλουσαν την αστυνομια αλλά λογω συνεργασιας δεν το κανουν.

Τελος παντων ας μη το κουραζουμε , ετσι κι αλλιως το θεμα δεν μας αφορα , γενικη συζητηση κανουμε.

Καλο βραδυ 

8


Με τη σοφία λοιπόν των 56 χρόνων μουΕμφάνιση μηνυμάτων - Aeratos και σαν κάτοχος Rolex με εμπειρία του τμήματος επισκευών της συγκεκριμένης εταιρείας, η αποψή μου είναι ότι ο φίλος του φίλου διαδίδει ψέματα και αν τους το έλεγε προσωπικά, θα του έκαναν μήνυση και θα του έπαιρναν τα σώβρακα
Καταρχας δεν επιμενω στην τελικη εκβαση της ιστοριας , συζητηση κανουμε.. και για αυτο την μετεφερα κι εδω μεσα.

Απλα επειδη δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις παντα ιδιες.

Εταιρεια εχω και συναναστρεφομαι καθημερινα με άλλες εταιρειες . 
Ο καθενας μας ακολουθει συγκεκριμενη πολιτικη σε διαφορα ζητηματα ,
ομως σε καποιες περιπτωσεις τυχαινει να μην ακολουθησουμε ακριβως την πολιτικη εξαιτιας πολλων παραγοντων καθως τα δεδομενα καθημερινα αλλαζουν.
Εξαλλου αναφερθηκε και πιο πανω οτι πχ στην Ρουμανια είναι άλλα τα δεδομενα πιο αυστηρα θα μπορουσαν να αλλαξουν κι εδω ή εστω περιστασιακα.
Για αυτο εχω μαθει  να μην ειμαι απόλυτος αλλά να ακουω αποψεις και γνωμες , να τις αξιολογω και μετα να σχηματιζω τη δικη μου αποψη. 
Τελικώς η αποψη σου ειναι πως δεν του το εκαναν τιποτα και του το επεστρεψαν αθικτο ?


9


Το αντίγραφα είναι παράνομα σε όλο τον κόσμο, ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του




Δεν αντιλεγω και συμφωνω , οσοι εχουμε στην κατοχη μας τετοια  ρολογια τα κραταμε για την παρτη μας και το χομπι μας. Οποιος παει να το πουλησει ως γνησιο ή γενικα να παραπλανησει τοτε ενεργει με απάτη και ειναι υπευθυνος για τις συνεπειες της πραξης του. 
Η απορια μου ειναι αν οντως ενεργησε ετσι η εταιρεια.

* Καλο ειναι να μη προβαινουμε σε χαρακτηρισμους, ο ανθρωπος που μου το ανεφερε ειναι σοβαρος , γνώστης και κατοχος γνησιων και ακριβων ρολογιων. 

10
Κάπου τα έχω ξαναγράψει, αλλά δε θυμάμαι τώρα, οπότε...

Πριν 4-5 χρόνια μου κατέσχεσαν στο Τελωνείο Θεσ/κης ένα VC, είχε σταλεί με EMS

Επικοινώνησαν μαζί μου μέσω επίσημης αλληλογραφίας, τους κάλεσα ζητώντας εξηγήσεις για την παρακράτηση, γιατί επρόκειτο για sterile από το ali (λέμε τώραΕμφάνιση μηνυμάτων - Aeratos) και μια πολύ ευγενική κυρία με πληροφόρησε ότι είχα πέσει θύμα απάτης και δυστυχώς έχασα τα χρήματά μου, διότι κάλεσαν την αντιπροσωπεία της VC στη Θεσ/κη για τους ανάλογους δασμούς, όμως ο εκπρόσωπός της βεβαίωσε ότι είναι αντίγραφο

Εξεπλάγην και στεναχωρήθηκα σφοδρώς, η φωνή μου μετά βίας ακουγόταν στο τηλέφωνο και τελικά αποδέχτηκα τη μοίρα μου και ζήτησα βοήθεια ωσάν ένας παραπλανημένος και απατημένος χρήστης του διαδικτύου, οιμέ

(Σκάσε, παίζω τώραΕμφάνιση μηνυμάτων - Aeratos)

Εν τέλει μου έστειλαν άλλο επίσημο έγγραφο για να συναινέσω στην καταστροφή του, το οποίο και έκανα με πόνο ψυχής και το θέμα τελείωσε εκεί

Με το χαρτί της κατάσχεσης, ο πωλητής φυσικά μου ταχυδρόμησε άλλο, το οποίο ζει και βασιλεύει

Η αρχική ιστορία που μας μετέφερε ο φίλος του φόρουμ, είναι κατά τη γνώμη μου, ένα hoax, ένα αποκύημα φαντασίας κάποιου ψεύτη κατά συρροή, ενός βλάκα του διαδικτύου, που είτε κάνει πλάκα, είτε βλέπει τέλειους ρόμβους ψεκασμάτων στον ουρανό
Εξηγησε μας λιγο πως συνδεεις την δικη σου εμπειρια σε σχεση με αυτη του θεματος και καταληγεις σε αυτο το συμπερασμα ?

11





Και όπως είπαμε σε πολλά post, εάν και τα υπόλοιπα ταιριάζουν (παρουσία, χωρίς υπερβολικά ακριβά replica, κτλ ...) τότε κατά 99% δεν υποψιάζεται κανείς.

Και όχι έτσι Εμφάνιση μηνυμάτων - AeratosΕμφάνιση μηνυμάτων - AeratosΕμφάνιση μηνυμάτων - AeratosΕμφάνιση μηνυμάτων - Aeratos
Εμφάνιση μηνυμάτων - Aeratos


Gesendet von iPad mit Tapatalk
μισό μισό! 😂😂😂 καλά και αυτός δεν μπορούσε να διαλέξει ένα απλό ατσάλινο που και πάλι δεν κολλάει αλλά λέμε τώρα χαχαχα
Σιγουρα πρεπει και να το υποστηριζεις...
Βλεπω καποιους τυπους που φορανε κατι κομματια των 30€ και νομιζουν πως επειδη εχει την σταμπα ROLEX επανω ο κοσμος τον περναει και για λεφτά

12
ένα χόμπι είναι και κανείς πουθενά στο κόσμο δεν θα έχει κανένα πρόβλημα αν δεν προσπαθήσει να κάνει την βλακεία να πουλήσει ένα ρέπλικα ρολόι για αληθινό ή να το πάει για έλεγχο ή σέρβις στη επίσημη αντιπροσωπία. αποκλείετε να φοράω ένα ρολόι και να μου πει ο οποιασδήποτε να το βγάλω να δει αν είναι αληθινό ακόμα και είμαι μέσα στο Βαχαρη και κοιτάω για αγορά άλλου ρολογιού. πριν 2 μήνες μπήκα στον Παστεα στο ψυχικο με το zzf no-date μαζί με φιλο μου που πουλάει ρολόγια και είχε έναν πελάτη για δει και να αγοράσει ένα gmt καθήσαμε μέσα στο μαγαζί 20 λεπτά εγώ χάζευα γενικά και μου λέει κάποια στιγμη η πωλήτρια πολύ όμορφο το 4060 σας 😂 ο φίλος μου που παρεπιπτόντως έπαθε πλακα όταν το είδε μολις το αγόρασα καθώς ασχολείστε μόνο με γνήσια με παρότρυνε να το φοράω όταν μπούμε στο μαγαζί σίγουρος ότι δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα. με ένα καλό ρέπλικα δεν υπάρχει καμία πιθανότητα ακόμα και ο πιο ειδικός να καταλάβει ότι κάτι δεν πάει καλά βλέποντας το ρολόι πάνω στο χέρι κάποιου άλλου και χωρίς να το πάρει στα χέρια του. κάντε λοιπόν το χόμπι σας χωρίς να έχετε καμία ανησυχία για τέτοιου είδος θέματα 🙂
Το ρολοι σου ειναι franken ή εργοστασιακο ?

13
Καλα θα πρεπει να ειναι χαζος καποιος αν νομιζει οτι μπορει να πλασαρει ρεπλικα για γνησιο και να ξεγελασει την αντιπροσωπεια ακομη κι αν ειναι franken

14
Ειναι οπως στις περισσοτερες περιπτωσεις ου μπλεξεις. Βεβαια ειναι ακραιο σεναριο για να συμβει κατι τετοιο. Θα πρεπει σαν χαζος να πας σε αντιπροσωπεια .. που απο οτι φανηκε και αυτη δεν ασχοληθηκε παραπερα. Εδω δε κυνηγαει τους ηθικους αυτουργους που ειναι οι εταιρειες και οι πωλητες

15
Για να πας τη ρεπλικα στην επισημη αντιπροσωπεια για σερβις ειναι χαζη κινηση..
Κατα τα άλλα εμεις που φοραμε ρεπλικα θεωρειτε κατα την αποψη σας πως μπορει να αντιμετωπισουμε ποτε προβλημα πχ σε καποιο αεροδρομιο ή στο πιο ακραιο σεναριο να το αντιληφθει ας πουμε καποιος ανθρωπος πχ της ρολεξ στο χερι μας ?
Όσον αφορά την Ελλάδα, τα αδικήματα που αφορούν την κλοπή σήματος έχω την εντυπωση πως εχουν παραμείνει κατ' εγκληση διωκόμενα. Δλδ δυνατότητα να σου κανει μήνυση έχει μόνο η εταιρεία και κάθε αντιπρόσωπός της που όρισε για την δουλειά αυτή. Κανένας αστυνομικός ή ανακριτικός υπάλληλος δεν έχει δικαίωμα να σου ελέγξει κάτι. Βέβαια σε περίπτωση που ειναι αυτεπαγγέλτως διωκόμενο έγκλημα θα σε πάρει και θα σε σηκώσει. Νομίζω όμως πως για το ρολόι που φοράς στο χέρι σου απαιτείται έγκληση. Τωρα βέβαια ψάχνουμε ψύλλους στα άχυρα.
Απλα να το εχουμε στο νου μας για να ξερουμε τι να αποφευγουμε σε καποιες περιπτωσεις καλο ειναι να μη το προβαλουμε στον οποιοδηποτε.
Και σε περιπτωση franken που εχει γνησισ εξαρτηματα εκει τι να παιζει , μπορει και παλι να σε κυνηγησει ? Εκει πλεον ειναι σχεδον σαν να εχεις ενα γνησιο κ να του χεις βαλει διάφορα άλλα ανταλ/κα τα οποια μπορει να μην εχουνε επανω καν το logo της εταιρειας πχ μηχανη, στεφανη κλπ

Σελίδες: [1] 2 3