Εμφάνιση μηνυμάτων - JOP Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots

από chrvolt

Εμφάνιση μηνυμάτων - JOP Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots

από djmarios

Εμφάνιση μηνυμάτων - JOP Απ: Pocket watch into wristwatch conversion

από Dimitris57

Εμφάνιση μηνυμάτων - JOP Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots

από djmarios

Εμφάνιση μηνυμάτων - JOP Good To Know

από Dimitris57

Εμφάνιση μηνυμάτων - JOP Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots

από batigoat

Εμφάνιση μηνυμάτων - JOP Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots

από Dimitris57

Εμφάνιση μηνυμάτων - JOP Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots

από chrvolt

Εμφάνιση μηνυμάτων - JOP Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots

από djmarios

Εμφάνιση μηνυμάτων - JOP Απ: Sub 16610 SH3135 vs Noob 114060

από djmarios

Watch-Time Communit - 24. Απρίλιος. 2024 - 03:26:59 πμ
Γεια χαρά Επισκέπτης
Εμφάνιση μηνυμάτων - JOP
  • Εγγραφείτε δωρεάν και γίνετε μέλος του Watch-Time

Εμφάνιση μηνυμάτων - JOPΕμφάνιση μηνυμάτων

Αυτό το τμήμα σας επιτρέπει να δείτε όλα τα μηνύματα που στάλθηκαν από αυτόν τον χρήστη. Σημειώστε ότι μπορείτε να δείτε μόνο μηνύματα που στάλθηκαν σε περιοχές που αυτήν την στιγμή έχετε πρόσβαση.


Μηνύματα - JOP

Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 15
106
χε, χε, τα ρημάδια είναι όμορφα! να το χαίρεσαι smart!


Με αφορμή τα panerai, σκέφτομαι καιρό τώρα να έχουμε ένα θέμα με βασικές ασκήσεις για καρπούς*, έτσι ώστε αν κάποιος θέλει, να μπορεί να γυμνάσει τα χέρια του σε σχέση με το ότι φορά ρολόι.

Αν σας φαίνεται ενδιαφέρον, έχω επαγγελματίες γυμναστές καλλισθενικής που άνετα μπορούν να μας δώσουν ασκήσεις.

* η "παγίδα" είναι πως ρεαλιστικά, όσο εύκολες - χωρίς όργανα κλπ μπορεί να είναι οι ασκήσεις, σίγουρα παρασύρουν
και πολλές μυϊκές ομάδες του κορμού και της κεφαλής πέρα από τα χέρια, ειδικά αν στοχεύει κανείς στον όγκο του καρπού
περιλαμβάνοντας και την οστεϊκή μάζα που αυξάνει πολύ σιγα. 

107
Ρολόγια Replica / Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots
« στις: 28. Σεπτέμβριος. 2018 - 10:36:45 μμ »
30+ ώρες απεξάρτησης από το σχήμα των pam, είχα ξεχάσει πόσο ποιοτικό είναι αυτο το technee...
επίσης πρέπει να συμαζευτώ και να πάρω ένα τηλέφωνο της προκοπής, δεν πάει άλλο..

Εμφάνιση μηνυμάτων - JOP

108
Γενική συζήτηση / Απ: Τι έφερε ο ταχυδρόμος σήμερα;
« στις: 28. Σεπτέμβριος. 2018 - 10:22:48 μμ »
Πάρτυ κάνει ο ταχυδρόμος σου, ο δικός μου έφερε ενα βιβλιαράκι (27x42 x 600σελ) και μου είπε οτι αν δεν ήμουν εδώ
και έπρεπε να το ξαναφέρει θα αυτοκτονούσε.

109
Μαύρη Λίστα / Απ: Replicahause
« στις: 21. Σεπτέμβριος. 2018 - 06:18:40 μμ »
Σε αυτόν και στον Lou Reed μην έχεις εμπιστοσύνη, ζήτα τον Phillip Glass

110
Ρολόγια Replica / Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots
« στις: 18. Σεπτέμβριος. 2018 - 06:55:30 μμ »
καλά έπρεπε να με δείς τις προάλλες που βρήκα κορώνα υποβρυχίου 8mm και χάρηκα,
τσεκάρω τιμή και την είχε 300ε, νομίζω σύν μεταφορικά!

πήδηξα κενό 1μ x 5 ύψος και πιάστηκα από πρεβάζι για να ανοίξω την πόρτα σε γείτονα που κλειδώθηκε έξω χωρίς να το καταλάβω  ;D

111
Ρολόγια Replica / Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots
« στις: 18. Σεπτέμβριος. 2018 - 05:32:54 μμ »
έχουμε το στόλο παραπάνω με τα υποβρύχια, έχω και εσένα να με πριζώνεις με το πλαστικό...

Εμφάνιση μηνυμάτων - JOP

112
Ρολόγια Replica / Απ: Sos βοήθεια
« στις: 18. Σεπτέμβριος. 2018 - 05:05:20 μμ »
Ααα, ουτε επίτηδες να το έκανες! πολύ ωραίο σπάσιμο.

Θα χρειαστεί να αναγνωριστεί η έκδοση του και να ενημερωθείς με ποιόν τρόπο μπορεί να επισκευαστεί.

Μίλησε με τον @Homemade να σου πεί πως χρειάζεται να το φωτογραφήσεις για να καταλάβει ποιο είναι.

Από εκεί και πέρα αν αξίζει ή όχι έχει να κάνει με το αν είναι ένα ρολόϊ που σου αρέσει και το φοράς. ;)


113
Τεχνικά θέματα / Απ: Replica “ραδιενργές ακτίνες“??
« στις: 17. Σεπτέμβριος. 2018 - 12:02:12 μμ »
Αστειεύεσαι.. είχα μια φίλη που έχει το 574 και εχω να ακούσω νέα της πριν τις διακοπές! παίζει να μην έχει γυρίσει ακόμα... δεν είναι αστεία αυτά.

114
Τεχνικά θέματα / Απ: Replica “ραδιενργές ακτίνες“??
« στις: 17. Σεπτέμβριος. 2018 - 11:17:06 πμ »
Για όλους τους υπόλοιπους τα panerai 172, 127, 587 και οποιοδήποτε γράφει radiomir (με lugs)
είναι επικίνδυνα, λερώνουν τα ρούχα, αποσπούν την προσοχή και ελοχεύουν κίνδυνοι τραυματισμού λόγο μεγέθους.

Μην ανησυχείτε, μπορείτε να τα στείλετε σε εμένα. Θυσία θα γίνω!  ;D

115
Τεχνικά θέματα / Απ: Replica “ραδιενργές ακτίνες“??
« στις: 17. Σεπτέμβριος. 2018 - 10:59:12 πμ »
Γεια σας,

έχω μια ερώτηση: ξέρει κανείς εάν τα ρέπλικα έχουν «ραδιενεργές ακτίνες»??

Radioactive lume issues with replica watches!
Radioactive material is paint onto hands, numerals and dials, in order to glows in the dark...
Kαλά κάνεις και ρωτάς έτσι όπως το αναφέρουν.
Τα σημερινά ρολόγια (απο τα 70ς) χρησιμοποιούν ορυκτό οξείδιο του αλουμινίου που λέγεται Ευρώπιο.
Δεν έχει ακτινοβολία ή τουλάχιστον έχει ελάχιστη σε σχέση με την ακτινοβολία του εδάφους σε όλο τον πλανήτη ή την ακτινοβολία του Ήλιου.
Το γεγονός πως αναφέρεται στο εγχειρίδιο έχει να κάνει πρωτίστως με την διάθεση του στην αμερική (όπου μπορεί κάποιος να κάνει τσάι το dial και μετά
να σε μυνήσει ότι δεν είχες αναφέρει πως δεν γίνεται) και δευτερευόντος για να διατηρίσουν την σχέση σου με τους ντίλερ.
Μη δίνεις σημασία ή αν έχεις αντίστοιχη οδηγία απο γιατρό πήγαινε να στο μετρήσουν σε ένα καλό κατάστημα ηλεκτρονικών να ησυχάσεις.
Η στεφάνη σου επισκευάζεται εύκολα με πινελάκι και χρώμα από καλό μαύρο μαρκαδόρο ή αν έχεις κάποιο σπρεϋ γκραφίτι.
Το "μυστικό" είναι να έχεις καθαρίσει καλά την επιφάνεια από λίπη, με μια μπατονέτα και λίγο οινόπνευμα.

116
Ρολόγια Replica / Απ: Βοήθεια στην πρώτη μου ρέπλικα
« στις: 03. Σεπτέμβριος. 2018 - 10:05:10 πμ »
Καλησπέρα σας.

Καταρχήν να σας πω πως δεν έχω προβεί ακόμα σε αγορά ρέπλικας, ξεσκονίζω το /reptime και τα φόρουμ του εξωτερικού
για να διαλέξω με ποια θα αρχίσω.

Μου αρέσει πολύ αυτή εδώ: https://chazingtime02.co/product/nautilus-jumbo-5711-jjf-best-version-white-dial-ss-bracelet-a324cs/

To στυλ μου μπορεί να την δικαιολογήσει αλλά, μήπως θα ήταν too much σε γυναικείο καρπό; Τι λέτε;
Καθόλου too much κατά τη γνώμη μου, ισα-ισα που θεωρώ πως επικοινωνεί πολύ καλά χαρακτηριστικά σε αυτόν που το φορά.
Τι έγινε σήμερα; δύο στα δύο θέματα με κάνουν να αισθάνομαι όμορφα για την συμμετοχή μου εδώ. Ευχαριστώ!

117
Ρολόγια Replica / Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots
« στις: 03. Σεπτέμβριος. 2018 - 09:56:25 πμ »
Φίλε Νίκο, συγχώρα μου την οικειότητα, θέλω να σου πώ πως απολαμβάνω τον τρόπο που σκέφτεσαι! Χαίρομαι που είμαι στο ίδιο φόρουμ!

Καλημέρα και καλό μήνα!

118
Ρολόγια Replica / Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots
« στις: 01. Σεπτέμβριος. 2018 - 01:12:20 μμ »
Θα πάω μια βόλτα με το Batman.......
Εμφάνιση μηνυμάτων - JOP

χμμ.. κάποιος δείχνει ερωτευμένος!

Δε λες μια στα παιδιά να σου φτιάξουν ένα blue black λουράκι με μαύρο γαζί, ελαφρά τριμμένο ή πολύ κοντό καστόρι (όχι Ναμπουκ); Νομίζω πως θα δείξει το πιο καλοκαιρινό πρόσωπο του και θα σε τρελάνει περισσότερο ;)

119
Ρολόγια Replica / Απ: Αγορα ρολογιου
« στις: 27. Αύγουστος. 2018 - 12:14:09 μμ »
Είναι ένα χόμπι με πολλές παραμέτρους και μελέτη.
Συζητά ένας φίλος για παράδειγμα, να ολοκληρώσει ένα hublot king diver που έχει χρησιμοποιήσει ο ίδιος σε αποστολή (το gen, χορηγία και επιστράφηκε).
Θα πρέπει να ψάξει για να μελετήσει την κατασκευή του γνήσιου και πως επιτυγχάνεται η στεγανότητα (4000m...), να συγκρίνει σε επίπεδο προσεκτικού
μηχανουργού την διαθέσιμη κατασκευή του ρεπλικα, να διορθώσει - φινίρει - εξελίξει ότι βρει σε κάθε επίπεδο της κατασκευής (επιφάνειες - σπειρώματα - βίδες - φλάντζες)
και να αναθέσει σε έναν έμπειρο μηχανικό να το κλείσει ελπίζοντας να πετύχει 1000m αδιαβροχοποίησης.

Όπως καταλαβαίνεις αυτό είναι ένα πρότζεκτ μηνών που μπορεί να κοστίσει μερικές χιλιάδες (~2500-3000? )
Απο την άλλη οταν προσπαθείς να ολοκληρώσεις ένα ρολόϊ 70000ε σε αυτό το επίπεδο εξακολουθεί να ακούγεται φυσιολογικό.

Ολα κρίνονται από το γούστο σου, το πόσο θέλεις να ασχοληθείς, τι θέλεις να πετύχεις κλπ.

υγ: δεν έχω ιδέα που μπορεί να είναι χρήσιμες οι αρχικές προδιαγραφές της HUBLOT, απο όσα ξέρω ακόμα και οι πολύ φτασμένοι
και εξειδηκευμένοι επαγγελματίες δεν κατεβάινουν περισσότερο από 200μ...

120
Ρολόγια Replica / Απ: Αγορα ρολογιου
« στις: 25. Αύγουστος. 2018 - 10:54:52 πμ »

Για το αν ειναι αξιόπιστο. Με τα IWC ασχολούνται τα εργοστάσια; Ειναι ακριβής ρέπλικες; Και απο την άλλη ποσο μπορει να χάνει μια μηχανή κλόνος.


Ωραια τα Top gun αλλα ειναι λιγο μεγαλα για μενα. Εγω λεω αποψης ρεπλικας με το gen. Που ενταξει τα IWC δεν εχουν τοσες λεπτομεριες οσο τα submariner αλλα και δεν ασχολουνται τοσο με τα IWC οσο με τα Rolex.

Καλημέρα φίλε και καλώς ήρθες!

Οι ρεπλικες των iwc είναι σε ικανοποιητικό επίπεδο. Καλύτερα κάνε μόνος συγκρίσεις με φωτογραφίες από γνήσια για να δείς αν σε ικανοποιεί.

Μια μηχανή κλώνος μπορεί να χάνει ελάχιστα σε σχέση με μια γνήσια, μπορεί και όχι. Εξαρτάται από το επίπεδο συντήρισης κλπ.

Σε γενικές γραμμές αν χρειάζεσαι μεγάλη ακρίβεια είναι δύσκολο να την έχεις με οποιοδήποτε μηχανικό ρολόϊ.
Χρειάζεται να ασχολείσαι με το ρολόϊ σου στο επίπεδο του χρήστη και να έχεις έμπιστο μηχανικό όπως για κάθε ρολόϊ.

Ναι τα μηχανικά ρολόγια είναι μπλέξιμο. Γνήσια ή όχι χρειάζονται συντήρηση, προσοχή στην χρήση κλπ.
Προσπαθώ να μη σε κουράσω αλλά πρέπει να ξέρεις τα βασικά που για να είμαι ειλικρινής αν δεν ασχοληθείς ο ίδιος είναι δύσκολο να τα κατανοήσεις.

για παράδειγμα:
αν έχουμε δύο μηχανές, μια γνήσια και τον κλώνο της, έχουν τις ίδιες ανάγκες.
το service τους για παράδειγμα (έστω ότι το κάνεις στην ώρα του και δεν χρειάζονται ανταλλακτικά) κοστίζει το ίδιο.
Ο μηχανικός θα κάνει τα ίδια και θα χρειαστεί τον ίδιο χρόνο - προσοχή.

Με λίγα λόγια, το να έχεις ένα μηχανικό ρολόϊ σημαίνει ότι είσαι διατεθημένος να το αντιμετοπήσεις με τον ίδιο τρόπο γνήσιο ή όχι.

Αν θέλεις εστίασε στο μοντέλο που σε ευχαριστεί και κάνε λίγο πιο συγκεκριμένες τις όποιες απορείες έχεις γι' αυτό.

Να θυμάσαι ότι ρολόγια ρέπλικες υπάρχουν για να μπορούμε να απολαμβάνουμε κάποιο που μας αρέσει, με μικρούς συμβιβασμούς και αρκετά
χαμηλώτερο κόστος.
Μην ρισκάρεις να εκτεθείς παρουσιάζοντας το ως γνήσιο ή προβάλοντας το σαν δείγμα οικονομικής ευμάρειας.
Είναι καθαρά προσωπική σου επιλογή και δεν έχεις να λογοδοτήσεις σε κανέναν.

Ένα τελευταίο παράδειγμα και σε αφήνω :)
Υπάρχουμε πολλοί άνθρωποι που είτε λόγο γνώσεων, είτε ανήσυχου χαρακτήρα, τυχαίνει να μη μας καλύπτει ο σχεδιασμός ενός ρολογιού - δεν "εγκρίνουμε"
τον αρχικό σχεδιασμό παρόλο που στο σύνολο του το απόλαμβάνουμε.
Πρόσφατο προσωπικό παράδειγμα, τo pam 736. Ενα ρολόϊ που με ευχαριστεί αλλά θεωρώ ότι η επιλογή της panerai να χρησιμοποιήσει τα χρώμματα του dial
στον δίσκο ημερομηνίας είναι άστοχη - μη λειτουργική κλπ.
Αυτό για εμένα σημαίνει πως είτε διαθέσω 12000ε, είτε 400ε για να το έχω, θα αλλάξω τον δίσκο ημερομηνίας.
Για πολλούς φίλους των ρολογιών αυτό θα κατατάσει το ρολόϊ ως "ψεύτικο" κλπ.

Τι θα πρέπει να κάνω εφόσον η προσωπική μου επιλογή είναι αυτή;
θα χρησιμοποιήσω τα χρήματα μου για να ικανοποιήσω εμένα ή τον οποιοδήποτε άλλον;

Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 15