Εμφάνιση μηνυμάτων - bagit Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots

από chrvolt

Εμφάνιση μηνυμάτων - bagit Απ: Ιδιοκατασκευή Radiomir Black Homage

από Dimitris57

Εμφάνιση μηνυμάτων - bagit Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots

από microg

Εμφάνιση μηνυμάτων - bagit Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots

από chrvolt

Εμφάνιση μηνυμάτων - bagit Απ: Επισκευή ρολογιού replica

από batigoat

Εμφάνιση μηνυμάτων - bagit Απ: Ιδιοκατασκευη Panerai Car Watch [emoji28]

από Dimitris57

Εμφάνιση μηνυμάτων - bagit Απ: Ιδιοκατασκευη Panerai Car Watch [emoji28]

από microg

Εμφάνιση μηνυμάτων - bagit Ιδιοκατασκευη Panerai Car Watch [emoji28]

από Dimitris57

Εμφάνιση μηνυμάτων - bagit Απ: Επισκευή ρολογιού replica

από microg

Εμφάνιση μηνυμάτων - bagit Απ: Ιδιοκατασκευη Panerai Car Watch [emoji28]

από microg

Watch-Time Communit - 29. Μάρτιος. 2024 - 12:31:04 πμ
Γεια χαρά Επισκέπτης
Εμφάνιση μηνυμάτων - bagit
  • Εγγραφείτε δωρεάν και γίνετε μέλος του Watch-Time

Εμφάνιση μηνυμάτων - bagitΕμφάνιση μηνυμάτων

Αυτό το τμήμα σας επιτρέπει να δείτε όλα τα μηνύματα που στάλθηκαν από αυτόν τον χρήστη. Σημειώστε ότι μπορείτε να δείτε μόνο μηνύματα που στάλθηκαν σε περιοχές που αυτήν την στιγμή έχετε πρόσβαση.


Μηνύματα - bagit

Σελίδες: [1] 2
2
Γενική συζήτηση / Απ: Πρόταση για νέο θέμα (Fake Flexers)
« στις: 07. Νοέμβριος. 2020 - 01:57:32 μμ »
Εγώ πάλι είμαι του τμήματος „don‘t ask, don‘t tell“. Εμφάνιση μηνυμάτων - bagit
3 γνωστοί μου ξέρουν ότι είναι απομίμηση. Και αυτοί διότι ήθελαν να αγοράσουν ένα rolex rep.  και ψάχναμε παράλληλα να βρούμε ένα καλό rep.    
Και οι 3 έχουν ήδη gen rolex, αλλά για τον άλφα η βήτα λόγω θέλουν ένα rep. {Οι λόγοι είναι π.χ. στις διακοπές υπάρχει ο φόβος να στο κλέψουν μέσα από το safe του ξενοδοχείου, και πολλοί άλλοι λόγοι.}

Επίσης όπως έγραψα και σε ένα άλλο post, «αγόρασε ένα rep by staying within your budget“!! Γι’ αυτό και δεν θα πάρω ένα daytona, ένα richard mille , ένα 30.000€ κτλ... Το Rolex Submariner είναι στο budget μου, άρα κανείς δεν υποψιάζεται.

Εδώ και 20 χρόνια με βλέπουν με το gen. Breitling, άρα ένα rolex sub θα μπορεί να είναι ένα λογικό upgrade. Κάποιοι γνωστοί μου που το είδαν στη αρχή, μου είπαν «α νέο ρολόι;». Η απάντηση μου ήταν, ναι φέτος το bonus της εταιρείας μας ήταν πολύ καλό. Τέρμα.

My Motto:  «Ένα rolex δεν το βγάζεις από το χέρι σου».
Πολύ σωστος. Να σου πω το εξης. Φετος τα οικονομικά μου με εφταναν να παρω το πρωτο μου vintage gen datejust rolex ωστοσο δεν το επραξα. Ο λογος ειναι ότι ειμαι λιγο μανταλακιας και φοβαμαι οτι θα το χτυπησω, θα του κανω ζημια και τοτε ειναι σαν να χτυπαει το παιδι μου. Επισης τα οικονιμικα μου μου επιτρεπουν αμα χαλασει ενα rep να το επισκευασω ή να παρω ενα άλλο. Για επισκευη ή αγορα αλλου gen ομως ουτε λογος.
Οσο για παπουτσια που ειπα παραπανω παιρνω rep απο αντιδραση. Δεν ειναι δυνατον να υπερκοστολογουν τα πάντα. Επομενως υπάρχει και η φθηνη λύση

3
Από νομικής άποψης η αντιπροσωπεία διέπραξε το αδικημα της αυτοδικίας στην συγκεκριμενη περίπτωση. Κανονικά αν κυνηγούσε την εταιρεία θα ειχαν χοντρό πρόβλημα. Εφόσον αυτός που επρόκειτο να επισκευάσει το ρολόι ήταν καλόπιστος και δεν γνώριζε από πραγματική πλάνη ότι κατέχει ενα μαιμου προιον δεν ευθυνεται. Βεβαια στην αντίθετη περιπτωση δεν γνωριζω για ποιον λόγο μπορουσε να κατηγορηθεί εφοσον δεν καταστευάζει ο ιδιος τετοια ρολογια και σε καμια περίπτωση δεν αποκτά οικονομικό οφελος σε βάρος της αντιπροσωπείας.

H αντιπροσωπεία διέπραξε αυτοδικία.

4
Ρολόγια Replica / Απ: Επισκευή Rolex Replica
« στις: 24. Ιούλιος. 2020 - 04:18:28 μμ »
Αν θυμαμαι καλα η timelux για κάτι τέτοια εδινε 400 χρονια εγγύηση

5
Ρολόγια Replica / Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots
« στις: 25. Μάιος. 2020 - 09:49:58 μμ »
Στους φιλους που μου εστειλαν μνματα και τους αρεσε το datejust μου προσπαθησα να βγάλω και μια σε καλύτερη αναλυση.

Ελπίζω να τα κατάφερα!!

Εμφάνιση μηνυμάτων - bagit

7
Ρολόγια Replica / Απ: Αγορά Rolex Replica
« στις: 01. Μάιος. 2020 - 11:50:46 πμ »
Καλημέρα Δημήτρη, καλό μήνα και καλως όρισες!

Αν και απ ότι είπες και μόνος σου διάβασες πάρα πολλά θέματα περί ρολογιών replica παρ' όλ' αυτά δεν θες να ξοδέψεις πάνω από ένα ποσό γιατί τα θεωρείς μη αξιόπιστα. Καταρχας πρέπει να διαβάσεις το πρώτο θέμα που διάβασα εγώ μόλις έγινα μέλος της κοινότητας πριν δυο χρόνια και το έχει γράψει ο @Homemade "Τι να περιμένω από ένα ρολόι ρέπλικα".

Στο θέμα μας. Μιλάς με ανθρωπο που έχει αλλάξει μέχρι στιγμης 3 datejust. Το πρώτο μου έκανε 80 ευρώ, ήταν από dhgate και όταν το έστειλα στον Σωτήρη γέλαγε από την εμφανισή του. Το δεύτερο ήταν της BP v2 και το τρίτο πάλι της BP v3. Σε γενικές γραμμές να σου αναφέρω ότι τα καλύτερα datejust τα κατασκεβάζει η ARF και η DJF (αν την λέω καλά). Μιλάμε για πολύ καλές απομιμήσεις και με ατσάλι 904. Ενώ αμέσως μετά έρχεται η BP (καθαρά υποκειμενική άποψη) που κατασκευάζει με ατσάλι 316. Τώρα αναλόγως τι θες να κάνεις αγοράζεις (θα σου αναφέρω παρακάτω τι εννοώ). Να ξέρεις όμως πως στην πρώτη περίπτωση μιλάμε για πάνω από 450 ευρώ και στην δευτερη 350 ευρώ. Απο θέμα μηχανισμού κι εφόσον μιλάμε για ρολόι 41mm έχεις τρεις επιλογές. Η πρώτη είναι ο 2813 μηχανισμός που δεν τον προτείνω καθώς με λίγα λεφτά παραπάνω πας σε κάτι πολύ καλύτερο και αξιόπιστο. Δευτερη επιλογή είναι ο 2824- ή ο 2836-2 μηχανισμοί. Πρόκειται για κινέζικους κλώνους των αντίστοιχων ΕΤΑ μηχανισμών. Μην μπερδεύεσαι όμως. Δεν μιλάμε για μαιμού μιλάμε για αξιόπιστους μηχανισμούς παρόλο που είναι κινέζικα αντίγραφα. Τους μηχανισμους αυτους μπορείς να αλλάξεις με γνήσια ETA μελλοντικά οπότε θα είναι σαν να κρατάς στα χέρια σου ένα ελβετικό ρολόι με αντίστοιχη μηχανή.

Πρακτικά αυτοί οι μηχανισμοί είναι ίδιοι. Έχουν όμως από ένα μειωνέκτιμα ο καθένας. Ο 2836-2 έχει την κορώνα 0,4 χιλιοστά πιο χαμηλά από το αυθεντικό ρολόι πράγμα που το κάνει να διαφοροποιείται από το γνήσιο (βέβαια κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει αντιληπτό με γυμνό μάτι). Από την άλλη ο 2824-2 έχει μεν την κορώνα στο σωστό ύψος αλλά αργεί να αλλάξει ημερομηνία. Δλδ η αλλαγή από την μια ημέρα στην άλλη κάνει περίπου 30 λεπτά με 45 λεπτά, πράγμα που δεν κάνει το γνήσιο. Ο 2836-2 από την άλλη αλλάζει την ημερομηνία ακαριαία στις 12 ακριβώς. Βέβαια ο 2824-2 μπορεί να δεχτεί τροποποιήσεις και να πάρει γνήσια μέρη.

Συμπερασματικά όλα εξαρτιώνται από τι θες να κάνεις. Αν θες να αγοράσεις ένα ρολόι που στο μέλλον θα επενδύσεις πανω του και θα το κάνεις να μοιάζει σαν αυθεντικό βάζοντάς του αυθεντικά κομμάτια (κρύσταλλο, δείκτες, dial) τότε πας κατευθείαν σε ARF. Αν ωστόσο θες να γνωριστείς με το ρεπλικα και να έχει ένα όμορφο ρολόι να σου λέει πάντα σωστά την ώρα τότε είναι όμορφη και η επιλογή σου.

Άποψη μου, αν σου αρέσει η ορολογοποιεία και σου μπει το σαράκι, του χρόνου τετοιον καιρο θα ψάχνεις να πουλήσεις αυτό για να πας σε κάτι καλύτερο (μιλάω εκ πειρας). Αν θες όμως από την άλλην μόνο να φλεξάρεις ενα ακριβό ρολόι, τότε καλό ειναι και αυτό που διάλεξες. Όλα είναι θέμα τσέπης και γιατί θες το ρολόι.

8
Δόξα τω Θεώ. Στα ρολόγια και τις πανδημίες δεν έχουν αντίπαλο.

9
Και φτάνουμε στο συμπερασμα πως ότι και να κάνουμε, ότι και να αποκτήσουμε ευχαριστιμό δεν έχουμε. Θα θέλουμε το κάτι παραπάνω. ;D

Ρε Σωτήρη ανέβασε κανένα franken με ρολόγιο που έχει κάνει και επιχρύσωση όπως ένα datejust που είχε περάσει για επιχρύσωση απο Γερμανία.

10
Ερώτηση. Δεδομένου ότι σκοπός του franken μεταξύ άλλων είναι να καλύψουμε τις όποιες ανακρίβιες έχει ένα replica μες γνήσια κομμάτια έτσι ώστε εξωτερικά να φαίνεται όσο πιο κοντά γίνεται στο γνήσιο, αξίζει κάποιος να κάνει franken ένα datejust το οποίο φοράει 2836 μηχανισμό και ούτως ή αλλως έχει την κορώνα σε λάθος ύψος, ακόμα κι αν τα τα ελάχιστα χιλιοστά δεν είναι ορατά στο μάτι;


Στο 15 πάντως φάνηκε η διαφορά γνήσιας ημερομηνίας με replica

11
Από έναν Σωτήρη περιμένουμε, είτε λέγεται Τσιόδρας είτε @Homemade . Τις τελευταίες μέρες έχω διαβάσει πολλά πράγματα από τα ξενόγλωσσα site και ήθελα να κάνω αντίστοιχα θέματα εδώ στα ελληνικά γιατί προφανώς απορίες που είχα εγώ όταν πήρα το πρώτο μου replica θα έχουν κι άλλοι. Αλλά λόγω αμπαλίασης και μη πρακτικής εμπειρίας δεν θέλω να γράψω ανακρίβειες και πάρω κανέναν στον λαιμό μου. Πχ. διαφορές 2836 με 2824 και διάφορα θέματα που έψαξα για να παραγγείλω ρολόι.

12
Ρολόγια Replica / Απ: Περί κρυστάλλου ο λόγος...
« στις: 04. Απρίλιος. 2020 - 04:00:05 μμ »
Το θέμα είναι ότι υπάρχει μόνο ένας σωτήρης και του έχουμε ζαλήσει τα παπάρια μετα συγχωρήσεως. Απ' οτι διάβασα στο rwi μάλλον αν το στείλουμε για AR (δεν καταλαβα ακριβώς τι είναι αυτό) δεν θα έχουμε πρόβλημα και θα φαίνεται σαν γνήσιο. Αλλά αξίζει; είναι saphire ή καλύτερα να βάλεις λίγα παραπάνω και να βάλεις γνήσιο?

13
Ρολόγια Replica / Απ: (Hands On) Rolex Datejust 41mm Blue Dial (BP Factory)
« στις: 30. Μάρτιος. 2020 - 08:08:58 μμ »
Παρα πολυ ομορφο ευχομαι συντομα να το χαρεις και εκτος σπιτιου :)
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Υγεία να έχουμε και να είμαστε ολλοι εδώ μετά το πέρας της κρίσης και τα υλικά αγαθά έρχονται στον χρόνο τους!!

14
Ρολόγια Replica / (Hands On) Rolex Datejust 41mm Blue Dial (BP Factory)
« στις: 30. Μάρτιος. 2020 - 06:22:19 μμ »
Εν μέσω της πανδημίας προχώρησα στην αγορά ενός Rolex Datejust 41mm Blue Dial. Πρόκειται για το δεύτερο Rolex Datejust Blue Dial που αγοράζω με την διαφορά ότι το πρώτο μου ρολόι ήταν η έκδοση II με τον μηχανισμό Α2813 ενώ το δεύτερο είναι η έκδοση 41mm με τον μηχανισμό 2836-2 (αν και στον TD είχα ζητήσει τον 2824). Ωστόσο και τα δυο είναι δημιούργημα του εργοστασίου BP.

Τολμώ να πω ότι ήμουν ιδιαίτερα ευχαριστημένος με το πρώτο μου ρολόι. Ο μηχανισμός στα 2 χρόνια στάθηκε στο ύψος του αλλά δυστυχώς ως άνθρωποι πάντα ψάχνουμε το καλύτερο κι έτσι αποφάσισα να πάω σε ένα με 28800 μηχανισμό. Το ρολόι το παρήγγειλα στις 11 Μαρτίου και μου έφτασε μόλις σήμερα. Το παρήγγειλα από τον intime καθώς είναι κάπως φθηνότερος ενώ το πρώτο ρολόι μου ήταν από τον trustytime. Να αναφέρω εδώ πως ο intime ήταν φθηνότερος και το ρολόι ήρθε σε χρόνο ντετέ, ωστόσο ο trustytime ήταν πιο επιβοηθητικός και τον θεωρώ πιο καταρτισμένο με το αντικείμενο.

Παραθέτω μερικές φωτογράφιες του ρολογίου:

Εμφάνιση μηνυμάτων - bagitΕμφάνιση μηνυμάτων - bagitΕμφάνιση μηνυμάτων - bagit




Ερωτήσεις:
1) Με λίγη επεξεργασία που έκανα συνειδητοποίησα ότι η ημερομηνία του ρολογιού αλλάζει στις 12 ακριβως, αυτό σημαίνει ότι είναι ο 2836 και όχι ο 2824 σωστά;
2) Μόλις ξεβιδώνω την κορόνα αυτή είναι αμέσως στην θέση ένα και αλλάζει την ημερομινία.Ενώ θέλει λίγη πίεση και λίγο στρίψημο για να μπει στην θέση μηδέν. Γιατί; Μήπως δεν κάνω κάτι σωστά;
3) Πως σας φαίνεται η γραμματοσειρά της ημερομηνίας; Στο προηγούμενο που είχα ήταν πιο παχιά κάπως. Επίσης έχει ο κύκλωπας την σωστή μεγέθυνση;

15
Ρολόγια Replica / Απ: Τι Ρολόι φοράμε σήμερα - Wristshots
« στις: 06. Ιούνιος. 2019 - 11:20:53 πμ »
ΚαλημέραΕμφάνιση μηνυμάτων - bagit

Στάλθηκε από το Redmi 6A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Φιρι φιρί το πατε εσεις με τα submariner να μας βαλετε σε εξοδα.

Σελίδες: [1] 2